Citat:
Ursprungligen postat av
skillnad
Så man säkrar efter kabeln inte belastningen? I det här fallet kan jag alltså använda 10A=1.5 (kabeltyp?) per LED-armatur, trots att den drar långt under 10A? Längd på kabel påverkar också arean antar jag.?
Kabeln ska klara full last på säkringen, TempeZZt kan säkert berätta vad som kommer först, hönan eller ägget.
Om du använder 3g (tre ledare) 1,5mm2 så klarar den kabeln 10 ampere last utan att det uppstår en brandfara (underdimensionerade kablar blir varma). Om du skulle dra samma kabel till en säkring på 25 ampere börjar det förmodligen brinna innan säkringen går. Typiskt dåligt.
Så din 1,5 mm2-kabel kan du ansluta hur många armaturer du vill till, överbelastar du säkringen så löser den ut.
Vad gäller längd så kan en 1,5mm2-kabel vara typ 30 meter vid 10 ampere enfaslast. Sen är det väl inte så troligt att man belastar den med 10A kontinuerligt, men det är något att förhålla sig till om man inte vet vad man ska göra med kabeln på sikt.