Citat:
Ursprungligen postat av
TyrgilScramasax
Att bli våldtagen är ett svårt övergrepp.
Men ändå, trots övergreppet, kan kvinnor få orgasm.
Mycket märkligt. Sinnet säger nej, men kroppen säger ja.
Märkligt. Bisarrt. Men det verkar vara så.
Hur kan kvinnor vara så kluvna här?
Vad är det djupt i kvinnan att hon kan fysiskt njuta av en våldtäkt men hennes sinne håller inte med?
En svår dualistisk personlighet enligt mina öron.
Precis på samma sätt som män kan få orgasm om män blir utsatta för anal våldtäkt av en annan man mot sin vilja, varav punkter i analen stimuleras så att mannen får orgasm (även det mot sin vilja). Det är en
ren och skär fysisk "retning" som ger upphov till orgasm trots att själva samlaget är påtvingat och offret (kvinnan eller mannen) lider och inte vill.
Om du blir tvingad att äta choklad, så kommer dina smaklökar njuta av chokladsmaken, även om det hela sker under tvång och gråt. Du kan tom. känna dödsångest (pga. nötallergi och du vet att det är nötter i chokladen) men ändå njuta av själva smaken av god choklad som du tvingas att äta under gråt och dödsångest.
Motsatsen till detta är när man går frivilligt på massage, trots att det gör
jävligt ont i kroppen. Men man vet att det blir bra. Eller när man frivilligt äter en medicin som smakar illa, men som man vet kommer vara bra för en. Eller tränar frivilligt och hårt så att det är en fysiskt jobbig sak, men man vet att det gör gott.
Åter till topic: men nej, en kvinna njuter
inte av våldtäkt. Inte ens om hon får en orgasm av den. Orgasmen kommer då endast leda till mer lidande och våndor och självanklagelser. Trots att den alltså bara är en "automatisk reaktion på en fysisk retning/stimuli" som kvinnan inte kan rå på.