Citat:
Ursprungligen postat av
Pottkusk
Ukraina bildades 1991 genom en folkomröstning att lämna USSR.
Krim hade redan innan en självständig status inom Ukrainas gränser och folket där valde genom folkomröstning att fortsätta tillhöra SSR men som självständig entitet. De ville inte ingå i Ukrainas nya statsbildning.
Lag och ordning är nödvändigt men då måste man fråga sig hur det gick till 1992 när Ukrainas parlament vägrade att respektera folkviljan på Krim?
I maj 1992 förklarade Krim sig självständigt och antog en konstitution.
Denna självständighetsförklaring skulle ha bekräftats genom en folkomröstning som planerades äga rum i augusti 1992.
Innan folkomröstningen ägde rum, ändrade Krimparlamentet konstitutionen för att inkludera en mening om att Krim var en del av Ukraina. Detta var troligen ett försök att dämpa spänningarna med den centrala ukrainska regeringen.
Den ukrainska regeringen annullerade Krim's självständighetsförklaring och bad Krimparlamentet att avbryta folkomröstningen.
För att dämpa spänningarna och nå en kompromiss kom parterna överens om att ge Krim statusen som "Autonoma republiken" inom Ukraina, vilket garanterade Krim en viss grad av självstyre men också säkerställde att den förblev en del av Ukraina.