Citat:
Ursprungligen postat av
akermannen
Vet inte vad extern firmatecknare innebär, men att avgå efteråt spelar nog ingen roll.
Men sökte på det:
firmatecknare, är en person som erhåller fullmakt för att företräda och teckna för ett företag i specifika, avgränsade situationer. Till skillnad från en intern särskild firmatecknare, ingår den externa inte i företagets styrelse.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sculley
Finns lite att läsa här.
Labil lera blir stabil grund
Kontrollen är hård när en kalkstinn dumper, ett par lantbrukstraktorer och några vältar förvandlar labil lera till ett stabilt underlag. Enligt Peab är det inte bara billigare utan också bättre att stabilisera terrasser.
https://www.entreprenad.com/article/view/388972/labil_lera_blir_stabil_grund
Ja om man ska sälja jordbruksmaskiner på en parkeringsplats.
Men här har man jiddrat med lerlager som legat sen istid. Det är klart det går åtgärda men det lär ju inte räcka slå blå korn på det och sen stampa till. Och strö lite salt.
Erfarenheter som s a s tränger sig från andra håll är ju snarare dom att man placerat sitt arsle annorstädes efter att man reparerat såren i naturen. Men undantag lär ju finnas förstås. Och, ja, E6 kan ju inte gå på östkusten istället. Möjligen med en färja mellan Skagen o Oslo. Men lägga själva motorvägen ska nog kunna gå, för den är nog inte så fasligt tung i sig själv — om inte nån mer nu får för sig placera hundratusentals ton matjord i Ica-kassar på nån rastplats utmed vägen.
Och det är klart att de måst skicka in folk med mätstickor i minsta möjliga grupper innan det plötsligt omkommer många fler här. För om de nu förbrutit sig mot en miljölag så blir ju förtroendet säkert lite omskakat rörande vad fyllmassan exakt består i och vem som sålt den på vilken hötorgshandel och under vilket namn o till vem o varför. Ljugande har en förmåga fortplanta sig nämligen. På olika vis. Så det kan va både kalasjnikovs och cowboysnus i den där vallen vad mätfolket anbelangar. Så än är det inte just tider för att sticka ut hakan från myndigheters sida skulle jag tro.
Det lär ju finnas kunskap falla tillbaka på för övrigt. Från fler håll än ett.
Det är ju då lyckligtvis först o främst landsväg som behöver byggas på marken, och ingen har omkommit, än, så man ställs inte inför kruxet att behöva bo eller odla eller leva på katastrofmark förknippad med sorgliga minnen den här gången. Och det lär väl underlätta för ekonomin i att ordna med själva motorvägen kan man tro.