Citat:
Ursprungligen postat av
Elementart
Vilka spel skulle ni vilja se på Switch 2 och tror ni att konsolen kommer att heta Switch 2 eller något annat? Jag vill väldigt gärna se ett seriöst rally-spel, det behöver inte vara som Dirt-spelen, men bara ett bra, snyggt rally-spel. Sen tror jag inte att konsolen kommer heta Switch 2.
Inga realistiska racingspel, fruktansvärd genre. Men ett nytt Wave Race som nämnts ovan, det skriver jag under på. Gärna ett nytt Cruis'n med läcker färgsprakande grafik och fyrverkerier också
Ett nytt Clubhouse Games vill jag också ha på releasedagen med rankat onlineläge och inkludering av bordstennis, biljard samt mini-golf. Vill alltid ha ett lättsamt multiplayerfokuserat spel på releasedagen att varva ett tungt singleplayer-spel med. SUPER MARIO ODYSSEY 2 skall vara den stora releasetiteln.
Tidigt i generationen vill jag ha nytt Animal Crossing. Bättre skött denna gång än New Horizons. Älskade det, men vill ha Animal Crossing Live Service-stil med ett expansion pass som fortsätter leverera nya prylar, djurinvånare och aktiviteter under i stort sett hela konsolgenerationen. Mer aktiviteter att göra med vänner denna gång, låt oss spela kort och olika enkla sporter tillsammans när man besöker varandras ö. Det är en stor spelserie nu som förtjänar samma omsorg som t.ex. Smash Brothers. Varje Direct under minst 3 år ska nya djurinvånare och prylar att crafta presenteras.
sist men inte minst ett nytt, gigantiskt, stjärnsprakande Star Fox - utvecklat in-house av Nintendo, inte utlagt på entreprenad hos Platinum eller nån annan studio.
Är i stora hela oerhört nöjd med spelutbudet på Switch, så för min del önskar jag mig helt enkelt mer av samma, lus några återuppväckningar av gamla insomnade spelserier.