Citat:
Ursprungligen postat av
swedishkitsune
Den mesta generositets vht är genomsyrad av korruption. Röda Korset, Rädda Barnen, Frälsis osv.
Lägenheter som var testamenterade till olila org för att dom skall nyttjas för ex kvinnor i trångmål och istället går till styrelsemedlemmars ungar.
Ger inte en krona till såna utan direktbetalar till enskilda individer gällande mina hjälpinsatser. Som snubben som köpte terrängbilar till Ukr Armén eller annat dylikt. Där det inte finns arvoderade styrelser.
Detta måste jag hålla med till 100%.
Kanske anses det off-topic men Emmaüs i Geneve, Schweiz, som jag känner väl, styrs av en liten grupp på 2-3 personer från den mega-super-rika överklassen. Emmaüs i Geneve är lite speciellt såklart, till staden flyttar diplomater och högt betalda direktörer etc som måste möblera en lägenhet för att impa på gästerna. När de flyttar från staden efter 2-3-4 år har de inte tid att hålla på och sälja. Jag har tappat hakan där vilka dyra möbler, italienska skinnsoffor, etc som är till salu, INTE BILLIGA! Om rika människor dras till sådana aktiviteter, det finns säkert en anledning bortom generositet o filantropi.
I högre eller lägre grad har alla generositetsorganisationer korruption.