Citat:
Ursprungligen postat av
Ankan-mannen
De hamnar inte med bild och hållande i sin kuk på nätet. De marknadsförs inte över hela Sverige. Ibland är det stängda dörrar, och hela barnens skola får inte plats på åhörarplats. Alla barn vet vad Dump är och kollar in om någon i bygden fångats.
Ja det är en jäkla cirkus. Skulle vara kul vara där på mingel på kvällen. Men för dyrt. Men en världsrekordhållare är immun, ingen kritiserar en sådan, och har aldrig fått kritik och att aldrig få kritik gör något med människor. Man går över till att tro alla andra gör fel.
En mild åtgärd mot personen som skickar såna bilder till barn.
Internet har funnits rätt länge och att inte känna till att allt man skickar aldrig kommer försvinna och att alla kan se det är befängt.
Det är inget annat än en lärdom. Vi fick lära oss om det som barn. Då sade min lärare att det du skriver är något du ska kunna skylta för alla som går på stan.
Det finns professionellt stöd för människor som inte är lika intelligenta som genomsnittet för då måste det bero på det.
Idag finns det uppsamlingar av bevis på vad som ger inverkan mot pedofiler. De vet vad bestraffning är och vi använder det som kommunikation. Det är inget personligt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Brooz
Diagnoserna i sig är ju inte straffbara och dessutom är folk med dessa diagnoser i minoritet när det gäller sexuellt och annat våld mot barn – så varför skulle man tvinga just dessa till vård, om de inte har begått något brott?
För att de lever i vårt samhälle. Passar det inte så finns det gott om plats i Sibirien.