Citat:
Ursprungligen postat av
whack-a-mole
Tycker det är besynnerligt att man springer till svenska kvällspressen och försöker skapa opinion.
Ja det är rätt märkligt, tack för att du belyser detta. Vi ska dessutom komma ihåg att den unge mannen var nykter och drogfri vid olyckstillfället, detta borde indikera att olyckan kan ha berott på andra faktorer? Enligt polisen har han tydligen inte heller överskridit tillåten hastighet?
Citat:
Ursprungligen postat av
whack-a-mole
Startar namninsamling.
Man kan fråga sig vad den ska leda till?
Citat:
Ursprungligen postat av
whack-a-mole
Klagar på att svaranden har ”massa” advokater och att dom är rättslösa.
Man blev misstänksam redan när man såg den där artikeln.
Citat:
Ursprungligen postat av
whack-a-mole
Tog inte många dagar efter dödsfallet innan det togs upp i svensk media, som USAs rättssystem inte bryr sig överhuvudtaget om. Hur har det framkommit att svaranden kommer från en förmögen familj? Hur vet man det? Är knappast allmän kännedom hur mycket pengar hans familj förfogar över.
Det spelar ingen roll om han kommer från en rik familj, det går fortfarande inte att utesluta att olyckan kan ha berott på ett tekniskt problem med bilen som är av en nyare modell?
Tyvärr verkar vissa människor ta den unge mannens skuld för given trots att olyckan kan ha legat utanför hans kontroll?