Citat:
Ursprungligen postat av
notknapparen
i Majas fall, vad gäller mordbränningarna, så är bara den ena som gått till åtal och dom för Johanna (skadegörelse), och Majas del har förmodligen inte gått att få tillräcklickliga bevis för att hon vait delaktig.
Jag vet inte om det i de fallen handlar om att det enbart är Majas egen berättelse om att hon har känt till detta innan, som gör att hon inte kunnat åtalas för detta.
Vad gäller mordet, så är det inte känt om (finns inga bevis) på att det vrit planerat så t Maja kunnat bli åtalad för underlåtenhet att avslöja/förhindra brott.
Helt klart är iaf att ingen av tjejerna visste att Tove skulle till Nöjet den kvällen, så tidigast kan planeringen ha skett från den tidpunkten inför denna kväll.
Planering kan vara lång- eller kortsiktigt, det är oavsett överlagt men dock olika grad.
Det är givetvis inte fördelaktigt med planerat slagsmål heller.
Ett allvarligt sammanhang om just slagsmål leder till mord.
Bägge vill ta bort den kritiska faktorn manipulation. Tove måste följa med frivilligt.
Bägge tonar ner promenaden, det är bara toppen.
Maja utesluter slagsmål helt.
J erkänner sina planer på slagsmål. Why?
Enligt mig kan det bottna i att hon inte hade minsta aning om hur mycket Maja glappat och så kommer det med en liten dask, typ slå till lite lätt.
Bitchiga Johanna och bitchiga Maja som hyste agg mot Tove tycks ha genomgått en total metamorfos på väg till lgh.
Ingen av dem är trovärdig.
Enda anledningen till att det inte blev nån mordutredning berodde på att Johanna var urdålig på att elda. Om de sen klarade sig från åtal när det sent omsider uppdagas är inte värst intressant.
Det intressanta är att det visar hur de interagerat sinsemellan i sin relation.
1. Johanna dryftar sina planer för Maja när hon vill döda sina utvalda antagonister.
Dvs de hon hatar enligt Maja, vill hämnas och hämnd är lika med död.
Det visar att Maja är fullt insatt i vad Johanna tycker om sina ärkefiender.
2. I beskrivningarna om mordbränderna framkommer planering.
Det visar att Johanna delger Maja i förväg vad som ska ske.
M är till och med dit och tittar på det som ska starta branden så Tove brinner upp.
Deras sms visar hur trivialt de diskuterar mord på Tove. J upplyser om att det nog inte kommer typ nåt lämpligare tillfälle. Maja:
"jag är inte rädd så men jag vet inte om det är risky om du förstår”.
Vad är väl ett par mordbränder hit och dit om hon får behålla Johanna.
Så Maja hälsar på J innan hon ska elda upp Tove.
3. Johanna var djupt upprörd i veckor att hon misslyckades.
Hon ville förstöra livet för Tove (och My) - hon ville slå och misshandla Tove.
Vidare ämnade hon ta första bästa chans på hämnd om det gavs tillfälle.
Mitt i denna emotionella shitstorm står Maja.
Fullt medveten om Johannas inställning, dvs hennes totala avsky och hat mot Tove, och att hon väntar på ett gyllene tillfälle för hämnd.
4. Sen kommer det då en full blown trigger på Nöjet - och Maja och Johanna samarbetar:
Kasta ut Tove är deras order.
.... Sen plötsligt tycks solen rent av gå upp nattetid, fjärilarna fladdrar i oktobers ljumma vindar och promenaden med Tove blir som en enda stor orgastisk upplevelse av värme, goda samtal, vin som höjer stämningen. 🤗
Bitchiga Johanna och bitchiga Maja som hyste agg mot Tove tycks ha genomgått en metamorfos enligt deras utsagor.
De är så jävla sjuka bägge två i sin intima relation att deras myspys med sleepovers och hemlisar hade kunnat koka ner i mord redan innan Tove - och nån hade garanterat dött om de inte häktats.
Maja råkar bara var med överallt där det är intriger, handgemäng, olaga intrång, skadegörelse, trakasserier, tre mordbränder och att diskussioner om mord står som spön i backen. Nu direkt involverad i mord. Med det menas händelser från Nöjet tills de släpat Tove in i granriset och låtit henne ruttna.
När Maja vill konfrontera Tove så visar det hur hon kan agera på fyllan.
Hur kaxig hon kan bli med nåt innanför västen.
Hur hon kan agera på eget direktiv mot Tove.
Allt för att J ska få upprättelse. ❤️
"M: Eh, ja alltså jag kände. Jag kände väl mer att jag ville stå upp för Johanna."
(..)
M: Ja, jag vet inte, alltså det, jag har väl känt att Johanna har fått ta en del onödig skit ibland av folk så då kände jag väl bara att ja, jag står upp för henne."
(..)
BF: Okej. Var det så att Johanna bad dig göra detta?
M: Nej."