Citat:
Ursprungligen postat av
Moscow-Mule
Så lista, resonera och uteslut alla de övriga då också? Som jag tog upp i mitt exempel så har medellivslängden ökat ju mindre religösa vi blir. Resonera om det en liten stund... .
Att som du gör, endast lyfta fram en enda en enda faktor och sedan antyda någon kausalitet, är per defintion en av den mest etablerade och välkända fallasier (Post hoc ergo propter hoc) som man över huvud taget kan ägna sig åt. Googla skiten och återkomm med på vilket sätt ditt argument inte exakt motsvarar kriterierna för just Post hoc ergo propter hoc?
Det som är mest intressant är att veta vilka förhållanden som rådde då medellivslängden
började öka. Det är dessa förhållanden som är startparametrar för framgång. Det är, i frågan om vad som ger nytta, inte intressant att veta vad som händer
efter att medellivslängden redan har ökat, det vill säga socialdemokrati, ateism och så vidare. Jag har inte lyft fram bar en enda faktor. Jag har lyft fram flera i denna tråd.
Som jag sa tidigare. När man vinner en tävling, vare sig det är ett lopp eller en brottningsmatch, så är det inte firandet efter matchen som är intressant. Det är vad du gjorde innan matchen, hur du tränade och vad du hade för attityd. Ateism kom efter att vår medellivslängd ökat, inte före.