Tja, deduktiva möjligheter iaf, som alla ryms inom ramen för materialet som presenterats i TS.
Man kan som sagt inte få sig nån rättvisande bild utan att få ta del av trovärdig data från hela ärendeförloppet och dess bakgrund.
Det finns ju att läsa i TS och via länkarna i TS?
T.ex. DN återger vad Karlstad Universitet säger:
Peterson ".. har valt att gå kursen för att – som han själv säger – granska den och även läraren (Tobias Hübinette). Målet är någon form av dokumentär/nätvideo om Tobias och om kursen. Nätprofilen är mycket aktiv i sociala medier där han skriver nedsättande om kursen, kursens studenter och om Tobias”.
samt Twitter-kanalen som tydligtvis drivs av Peterson, där han deklarerar sin inställning till Hubinette och kursens innehåll redan
innan han påbörjat kursen:
"I höst ser jag fram emot att bli lärljunge hos den anti-vita rasisten sensei-@TobiasHubinette vid Karlstads Universitet som ska lära mig mer om 'vithet' och upplevd 'rasism'."
"I en artikel publicerad i Newsmill den 21 september 2011 uttryckte Hübinette en önskan att förinta svenskar ... "
"Senare under året kommer jag att släppa ett längre personporträtt där jag granskar Tobias Hübinettes vänsterextrema historia .."
"Idag påbörjade jag min kurs i "ras och vithet" hos vänsterextremisten och den antivita rasisten Tobias Hübinette vid Karlstads Universitet."
"Nu har rasisten och vänsterextremisten @TobiasHubinette
sjukskrivit sig själv från kursen 'ras och vithet' för att slippa bli granskad av mig... "
De som lurar i skuggorna har allt att dölja!"
Visar extremt tydligt på ett drypande förakt mot såväl kursen, universitetet, kursens studenter och dess tilltänkta innehåll. Peterson går inte kursen för att han är intresserad av att lära av kursens innehåll. Det vore smått makabert att betrakta en ung 21-åring utan journalistisk bakgrund, med tydliga sympatier till Sveriges största och kanske mest våldsbejakande höger-extrema förening (Peterson är väl känd för offentliga förintelseförnekelseer m.m.) som en opartisk och moget granskande informationskälla.
Vidare kan Peterson fortfarande rymmas inom ramen för klassiskt stalker-beteende.
Vad får dig att säga det är ett laddat ämne? Jag håller inte med om det.
Det här är ju ett tomt antagande? som inte ryms inom ramen för vad som presenterats i TS. Först säger du att folk kan ha hoppat av kursen pga kritiska frågor, och nu i nästa mening säger du att du inte vet vad som utspelat sig?
Enligt Peterson deltar han i kursen på distans, via video-länk. Vad får dig att säga - ur det tomma blå - att Peterson ens ställde kritiska frågor under kurs-mötet?
Det är NMR och deras anda som Hubinette har att göra med. Personer som dras till NMR är inte intresserade av diskussion och kritiskt tänk.
Enligt Peterson identifierade Hubinette Peterson omedelbart när Peterson kopplade upp sig mot mötet. Hubinette kände igen honom direkt på ansiktet, dvs Hubinette känner väl till nutidsextremismen och vet att Peterson är en del av den.
Om du gått kurs på universitet så vet du att föreläsningar innehåller inte mycket diskussion om ämnet. Föreläsningar handlar i första hand om att förmedla ämnet dom förevisas. Diskussion och disputation förekommer isf om kursens ämne berör just detta, eller i debattforum och möten på universiteten.
Kritiskt tänkande däremot, är ett ämnesområde för sig, som säkert inte avhandlas i en kurs kallad "Ras och vithet".
Att låta alla komma till tals, Hubinette t.ex., är en del av att uppmuntra till allmän diskussion och kritiskt tänkande. Peterson gillar helt enkelt inte vad som sägs, och kopplar uttryckligen ihop det med föreläsarens etnicitet m.m.