Citat:
Ursprungligen postat av
LifeSuckz
Jobbat 13 år inom bygg sektorn men har sista tiden haft extremt svår o hitta jobb efter min titel av kunskap. Behovet borde vara stort för min sektor men det är svåra tider nu så det är som det är tyvärr.
Har funderat på plugga men vet inte direkt vad jag bör sikta in mig på. Några tips är mkt tacksamt.
Jag är en vanlig ung stor starkt bygg man med grundläggande kompetenser för att förstå Vad som är rätt o fel. Tkr om manliga jobb där bära o bygga är nåt jag inte har problem med så länge lönen speglar arbetet. Hade en lön på 284kr i timmen som senast. Och vill helst stanna på den nivån. Men allt är av intresse. Blev lite flummigt men tips på vad man tror framtidens yrken kan vara för oss män som gillar aktivt yrke.
Grovt taget finns väl två vägar, antingen går du över till administration och börjar med projektering, projektledning och eventuellt kalkyl, eller så specialiserar du dig inom bära, släpa, bygga, t.ex. VVS, ventilation, maskinist eller något liknande.
Gillar du Excel och Powerpoint är första alternativet antagligen mer lönsamt i längden. Gillar du att veta att folk har juste boende och kan mysa framför TV:n på fredagkvällen är det senare alternativet mer tillfredsställande i längden.
Fundera också på att sno några kunder och öppna eget, kostar inte mycket att lägga upp ett AB och anlita en redovisningsbyrå.