För att provocera feministerna mer så får vi väl plocka fram mer saker (reservation för fel, har inte orkat analysera på djupet):
Här är en lista om vi ignorerar de biologiska fördelarna:
1) Fotboll
2) Kasta kula
3) Diskus
4) Rugby
5) Segling
6) Simning
7) Brottning
8) MMA
9) Boxning
10) Taekwando
11) Kickboxning
12) Judo
13) Fäktning
14) Volleyball
15) Kung Fu
16) Karate
17) Bordtennis
18) Tyngdlyftning
19) Basket
20) Tennis
21) Skidåkning
22) Cykling
23) Badminton
24) Bågskytte
25) Ishockey
26) Skridskoåkning
27) Bowling
28) Handboll
29) Cykling freestyle
30) Cykling mountainbike
etc..
I en artikel så står det följande: ''The air rifle event is
one of only two Olympic sports where female athletes post consistently better numbers than males.''.
Detta betyder att män dominerar på samtliga andra sporter förutom 2. Det finns 40 sporter i de olympiska spelen. Alltså är män bättre på 38/40 sporter. Detta kan förmodligen kopplas till männens biologiska övertag.
https://olympics.com/en/sports/
https://www.espn.com/shooting/story/_/id/31828521/10m-air-rifle-sport-tokyo-olympics-where-women-outgun-men#:~:text=For%20more%20context%2C%20think%20 of,the%20same%20parameters%20as%20men
Oavsett hur man vrider och vänder på det så är den obekväma sanningen att män verkar vara bättre på fler saker. Det har inget med sexism att göra. I tråden har det nämnts 5-8 saker som kvinnor påstås vara bättre på. Nu har jag nämnt ca 40 saker som män är bättre på av allt att döma, en klar ledning. Det är bara att bita i det sura äpplet.
Feministerna verkar tro att det som kvinnor och män är bra på är 50/50. Vad i helvete är det för logik x)? Ideologisk smörja.
Men om det känns bättre för feministerna så får vi väl ljuga om att kvinnor dominerar män i alla olympiska sporter även fast det inte är så

. Precis som när man som förälder låtsas som att man spelar sitt bästa mot sitt barn i ett spel fast man gör sig för att barnet inte ska bli ledsen över förlusten

.
Löjeväckande diskussion anser jag. Det är inget snack om att män förmodligen är något vassare på det mesta vilket vi har att tacka vår biologi för.