Citat:
Ursprungligen postat av
Glit
Intressant, vet du hur denna person gör för att undvika svenska myndigheter? Många som påstår att länder sammarbetar och driver in skulder vart man än befinner sig.
Jag förstår att den personen skulle haft det svårt att flytta tillbaka till Sverige igen, men sålänge man inte blir störd?
Man gör ingenting. Så enkelt är det. Ta det från en som har personnummer i alla nordiska länder som inte är öar och skulder hos fogden.
Får dom reda på vart man är, så är det självförvållat.
Du kan flytta till Norge och glömma Sverige, dock har du då hotet att sadisterna hittar dig. Men man får ta risken tills man når pension, då får man gratispengar. (Viktigt att man är skriven i Sverige, annars får man inte pension, även barnbidrag vill man ha.) Men du ska såklart betala dina skulder du har avtalat, din skurk.