Citat:
Ursprungligen postat av
Zurfarn08
Åklagaren preciserar inte vad han menar i sakframställan med ”en kort tid efter ankomst till lägenheten”. Däremot ställer han frågor till Johanna om hur lång tid efter ankomst som de hamnar i badrummet och Tove fälls till golvet och då säger hon ”ett par minuter”. Det är ju runt 02.00 och grannen hör dunsen runt 02:30-02:40.
Det kanske är så att J och M dödade T i syfte att dölja ett brott.
J tillstår att hon fällde T som då landade hårt på golvet, helt klart misshandel, kanske grov. Inte så kul för en ung skolanställd att skaka galler för en sån sak.
Jag kan tänka mig att M och J konfronterade T i badrummet samtidigt som de hindrade henne att lämna badrummet och lägenheten.
- Va fan håller ni på med från T är nog sanning, men det handlade inte om att J fällde T till golvet.
T säger detta när J och M konfronterar T som är förhindrad att gå sin väg.
Självklart är T undrande när stämningen på väg till lägenheten var god, annars hade hon givetvis inte följt med M och J upp till lägenheten.
M och J hade planerat att konfrontera T i J lägenhet, hon kan inte fly och inga vittnen finns. Redan vid Nöjet smidde de planen att slå T.
T försökte antagligen att med lite våld lämna badrummet och det är vad J kallar att T tacklade henne i bröstkorgen.
J som är ordentligt förnedrad i offentligheten på Nöjet känner ett tvång att hämnas.
J fäller T till golvet i badrummet när T försöker gå därifrån, oplanerat skadas T hårt i fallet och där står M och J rådvilla, hur fan ska de förklara det här.
De finner inga bättre råd att dölja människorov och misshandel än att döda vittnet T.
Jag tror att det kan vara vad som verkligen hände och rimmar bra med tider och de ljud grannarna hörde.