Citat:
Ursprungligen postat av
falsk_mekaniker
Jag ville höra hur ni ser på den tysta leken. Jag fick en del svar som till största del bara var massa känslor och floskler i stil med "Ryssland måste lämna buhuhuhu".
Ingen av er fårskallar verkade tycka att det var märkligt och jag är inte speciellt förvånad, ni bekräftade bara er idioti.
Jag avslutar med att låna ett citat: "Winter is coming"
Tills dess sov så gott🌙
Seså, det började ju så bra med en någorlunda logiskt sammanhängande tankekedja som de flesta pro-ryssar inte klarar av så jag hade sett fram emot att se hur du försvarar den, men jag antar att man får vara nöjd med ett någorlunda dugligt första försök iaf.
Däremot kan jag ta mig friheten att bemöta din signatur:
Citat:
Lek med tanken att Ryssland hade expanderat i Sydamerika, likt NATO expanderar i Europa, hade USA tillåtit det?
Ifall kalla kriget hade upphört och någon formell fientlighet inte förekommer så tror jag inte att USA hade uppskattat det särskilt mycket, men aldrig någonsin invaderat ett sådant land för det utan på sin höjd försökt sig på mer diskreta påverkansoperationer.
Lägger man dessutom till ekvationen i det hypotetiska exemplet att USA tidigare har ockuperat flera länder i Sydamerika och behandlat dem dåligt, tror jag nog att USA skulle ha så mycket fantasi att förstå att länderna sökte sig till alliansen av defensiva skäl och inte för att bli del av en attackstyrka mot USA.