Citat:
Ursprungligen postat av
kukpasta
Skaffa dig snarare ett liv eller försök rädda ditt land som snart försvinner, än att applicera rutten amerikansk cancelkultur på en människa du inte känner.
Det är frivilligt att diskutera på FB. Det finns andra trådar att diskutera Sverige, USA, etc. Denna tråden handlar just om Anders Öfvergård. Är du inte intresserad av det så väljer du bara andra trådar själv, och låter oss andra fortsätta diskutera Anders brott och förehavanden här.
Det är helt upp till dig om du vill diskutera honom eller inte. Men förvänta dig inte att detta är en tråd för att enbart okritiskt hylla Anders som en helyllegrabb. Tråden har trots allt fokus på hans brott och problematiska ageranden på ICA och andra relaterade sammanhang som han stjäl saker ifrån.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pleiadesz
Vad tror ni kan det vara så att han går på benzo?
Jag tror andra droger och sånt är uteslutet jag tänker mer att han får det utskrivet och kanske inte riktigt doserar enligt boken.
Vet av egen erfarenhet att kleptomani är ett vanligt symtom
Hans episod på Robinson kändes med som något som händer när man dricker på nån benzo
Många som spekulerat i om han varit hög på kokain när han snattat, men kan ju även vara en kombination av benzo och andra liknande läkemedelspreparat som gjort att han kunnat hålla nerverna i schack under snattandet.
Kanske också kan vara en möjlig orsak till varför, han enligt vittnesmål i domstolen, var så ovanligt vårdslås och o-obersvant på andra runt omkring honom under själva stöldakten?
Citat:
Ursprungligen postat av
Jenshall
Åker man verkligen på advokatkostnader i ett brottsmål. Har man inte från staten betalt en försvarare och rätt till sådan utan kostnad. Frågar sedan Arga Snickaren om stjärnadvokaten Johan Eriksson vill ta jobbet och han accepterar är det väl staten som betalar honom likväl. El har jag fel
Nej, denna kostnaden för sin egen advokat får han stå för själv. Skulle gissa att det dessutom gick på ett klart högre belopp i advokatkostnader än i bötesföreläggande. Minst ca 60-70 papp är min grova gissning.