Citat:
Ursprungligen postat av
lone star
Tror det som får de flesta avvakta med köpa bostad i höst, är ränteframtiden. De flesta köpare räknar nog med att de får en 5% ränta på lånen om de nu inte vill köra extremt flerårigt lån på ca 4.20%. Tror först när räntan stabiliserats vid ett värde t ex 3 riksbanksmöten i rad,där räntan lämnas oförändrad, eller att räntan rentav sänks, får tillbaka köparna. Men där är vi knappast före sommaren 2024. Kommer bli jobbigt för en del kunna hyra ut dina boenden när föreningarna chockhöjer avgiften, eller hus om elpriset rusar.
En eller två 0.25 pkt-höjningar till, tror jag inte kommer att påverka nämnvärt. Räntan har väl höjts typ 1.5%-enhet sista halvåret och köparna gäspar åt RBs höjningar. Vad jag däremot kan tro få en psykologisk effekt, är insikten om att dagens "höga" räntenivå blir mer långvarig än beräknat. Tänket med "räntepuckel" kan få en psykologisk låsningseffekt i marknaden, då alla väntar på morgondagen när räntan snart sänks igen. Försvinner det tänket (om det nu ens existerar), kan det bli fart igen, fast utan rally. Man kan trots allt inte pausa livet.
Över tid är det dock rationellt att köpa medan blodet flyter. När marknaden väl "vant sig" vid en högre räntenivå och inflation/löner/hyror börjar komma ikapp, kan nog de nominella priserna röra på sig. Men det är några år dit.
Sedan ska vi inte glömma att vi fortfarande har en ganska stor volym nyproduktion som ska ut på marknaden. Och få födda runt år 2000, krattar manegen för mindre tryck på små lägenheter, ettor och mindre tvåor som inte ligger i absoluta topplägen. (Vill man lite taktiskt försöka tälja flis på 90-talisterna, ska man nog försöka lägga rabarber på en fyrarummare eller småhus, nu när dessa kommer upp i "familjebildaråldern".)