Citat:
Ursprungligen postat av
zantera
Tror West Ham har budat eller iaf att Moyes ville värva honom. Dock verkar det ju vara en del turbulens där, de har sålt sin bästa spelare, inte värvat något och känns som dilemmat är att de är fast med Moyes pga cup-vinsten men de vill egentligen ha en mer spännande tränare, så de vill inte stötta Moyes med värvningar då spelarna han vill ha inte är direkt 'heta' för vart klubben vill gå framåt.
Problemen i West Ham handlar om deras nya Technical Director Steidten som anslöt för en månad sen från Leverkusen. Han och Moyes har olika syn på vad som ska värvas. Samtidigt har Moyes bara ett år kvar på kontraktet. Steidten är framtiden och plockades nyss in. Jobbigt läge. Som du säger är framtiden utan Moyes. Att då plocka in dyra etablerade Britter som han vill ha (Maguire, Gallagher, McTominay) är såklart inte så smart. Då låser man fast sig i att förlänga eller leta ny tränare med samma tankesätt. När man i själva verket vill gå en annan väg med sin ny Technical Director som har annan fotbollsfilosofi. Annars står man där med spelare som inte passar in i nya systemet och som tar upp dyra löner man inte kan sälja.
Men det visar ju på otroligt dålig planering också. Borde egentligen sparkat Moyes redan där och då och plockat in någon som är kompatibel med nya värvningsansvarig. Nu kastar man bort en säsong är man hade en otrolig potential att bygga något spännande med Europacupframgången och Rice pengarna. Handlar nog om överlevnad denna för att spara en satsningen till nästa säsong.