2023-08-01, 03:58
  #83677
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sybel
Ja, om hon inte petat på mobilen 2.33 hade jag trott att hon varit "avstängd".

Det skulle förstås kunna vara att hon faktiskt sov och vaknade till av att grannen plingade på dörren. I sitt sömndruckna tillstånd kanske hon trodde att det var tfn och därför kollade om hon fått någon notis. Eftersom tfn inget visade somnade hon om igen. Det är då inte givet att hon sedan mindes detta.

Helt utan underlag har jag dock en känsla av att hon döljer något. Hennes andra toabesök är märkligt då T troligtvis låg där under den tiden.

MH döljer nog själva sanningen.
Citera
2023-08-01, 04:10
  #83678
Medlem
sybels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Braskamin58
MH döljer nog själva sanningen.
Det är mycket möjligt.
Men vilken är då sanningen, att hon deltog eller att hon hörde men inte ingrep? Eller något annat?
Citera
2023-08-01, 04:19
  #83679
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sybel
Det är mycket möjligt.
Men vilken är då sanningen, att hon deltog eller att hon hörde men inte ingrep? Eller något annat?
Att hon deltog. Allt annat är totalt orimligt.
Citera
2023-08-01, 06:09
  #83680
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sybel
Jag blev lite förvånad att det inte stod något mer ingående om dumpningsresan, mer detaljerat hur Js och Ms mobiler rört sig på väg till Nye för att försöka luska ut var Ts mobil och nycklar finns.

MH:s mobil var inte med på den rundan. Det var JJ:s som vi vet och den loggade koordinater men iPhonen gör det i sådan omfattning att den måste tömma den datan automatiskt 8:e dagen efter registrering. Det iPhonen istället glr är att spara s k ”Viktiga platser”.

De är baserade på de koordinater som samlas in.

Det är lite flax att Apple anser att en plats mitt i skogen ska bli en sådan plats.

Under hela tiden som de vistades där de lämnade Tove så loggades koordinater på platsen.
Men det är tidsstämpeln när de lämnar bilen och åker iväg igen som blir de tider som ger den viktiga platsen dess stsrt och sluttid.
I databasen ser man hur många koordinatregistreringar som en sådan här viktig plats är skapad av.

Så både platsen för Toves mobil och nycklarna har funnits i JJ:s mobil i en dryg vecka.
Polisen är inte helt öppna med om de hade kunnat tömma mobilen inom dessa 8 dagar, men det kan ha dröjt pga en uppdatering som behövde göras från leverantörens (Cellebrite) sida.

Detta för att JJ:s mobil kan ha uppdaterat till iOS 16 (16.0-16.0.3) mellan september och mitten på oktober och då omöjliggjort tömning innan programvaran var uppdaterad från leverantören.

Så runt 17 dagar efter mordet så töms Jaj:s mobil men då är alltså den här platsdatan borta pga den automatiska tömningen.
Citera
2023-08-01, 06:52
  #83681
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Hur vet du att han har huvudet väldigt mycket på skaft?

Om han inte har nödvändig kunskap för den aktuella analysen, så är det väl bara bra om han har fått support av IT-forensiker.

I grund och botten är det som står i rapporten att det är han som har upprättat rapporten, det står faktiskt inte att det här han som genomfört själva analysen. Dock tar jag för givet att han har gjort det eller i alla fall haft huvudansvaret för det, eftersom han är just operativ analytiker, och det är ju precis den typen av arbete de normalt gör.

Sedan utgår jag ifrån att Rättsvetenskap inte är den enda utbildningen han har om han jobbar som operativ analytiker med denna typ av arbetsuppgifter. Men man blir snart inte förvånad över nåt längre när det kommer till polisen i detta landet.

Jag vet vad en operativ analytiker gör och det finns alltid en expert som har mer tekniska kunskaper än en analytiker och det handlar om mord och då är det bra att det blir korrekt på alla sätt.

Så lite koll har även jag på den här fronten.

Han har ju skrivit löpmeter av protokoll i det här fallet och där framgår att han har bra koll när det gäller att tolka det mesta som hänt. Han var även drivande i processen att få fram koordinaterna så Tove kunde hittas som vi minns. Väldigt bra.

En operativ analytiker bör vara rätt skärpt då det ska analyseras all möjlig data och ibland i stora mängder.
Att man t.ex är matematiker passar väldigt bra, men det betyder inte att man per automatik har full koll på hur en iPhone funkar innan och utan. Använder analytikern t.ex en Samsung med Android till vardags så kanske man inte tänker på alla detlajer hur mobilen används osv.

I vissa detaljer i den här senaste analysen så borde man haft en IT-foresiker involverad för det är en rätt betydande detalj de försöker reda ut.
Analytikern förstår att det kan ha kommit en notis och det är helt riktigt. De har inte hittat någon sådan.

Vi ser dock ett exempel på sådan när SMS kommer till MH från McD. Skärmen tänds osv.

Men iPhonen låses upp till hemskärmen 02:33 och det missar man i analysen då det är vad den här upplåsningen av keybag innebär.

Det motsvarar den upplåsning som man måste göra för att kunna tömma mobilen med den mer avancerade metoden Full File System.

Skillnaden mellan att en mobil varit upplåst eller inte efter start av den, alltså igångsättning, kan man se om man får ett samtal från någon man har i sin kontaktlista i iPhonen.

Ringer det och man ser namnet på den som ringer har mobilen varit upplåst minst en gång efter uppstart.
Ringer det och man endast ser telefonnumret så har man ännu inte öppnat upp keybagen/låst upp mobilen.

Så funkar keybagen och Apples säkerhetsrutiner. Det finns olika nivåer. Att öppna keybagen är att öppna upp för att se det mesta i iPhonen.
Ska man nå ytterligare nån nivå kan man behöva skriva in sitt Apple ID eller lösenkod igen.

Som en komplettering till den här senaste analysen så kan de köra tömningsfilen i ett program som heter iLEAPP.

Här är länk till programmet som polisens leverantör av det program tjejernas iPhone är tömda med gång på gång rekommenderar som ett komplement till sina egna program.

Om någon kör nåt Linuxbaserat operativsystem och vill se hur programmet jobbar med tömda mobiler så finns testfiler från tömda mobiler att ladda hem här:

https://thebinaryhick.blog/public_images/

Bara att köra i iLEAPP och se vad man får ut. (Finns aLEAPP för Androidfilerna också).

Programmen är gratis och har öppen källkod.

Utöver det här programmet så har en av de numera anställda på Cellebrite skrivit ett annat väldigt kraftfullt analysprogram som heter ArtEx2. Det måste man registrera sig för att ladda hem men är också gratis.

Båda de programmen är lite specialiserade på att analysera filsystemet Biome. Det är det som kan ge svaret på vad som mer finns i MH och JJ:s mobiler från natten. Jag har visar exempel på vad man kan hitta. T.ex knapptryckningar. Sidoknappen låser mobilen osv.

Skulle programmen inte kunna tolka vissa tidsstämplar så kan den datan (SEGB filerna i hex-format) köras i t.ex prpgrammen Mushy eller Cyberchef för att tolka hex till formatet protobuf.

Det vi ser i protokollet är att användardatan är hämtad från databasen KnowledgeC. Men även upplåsningen av keybagen har en artefakt i Magnet Axiom (programmet som använts i analysen) som heter Biome Keybag Lock States.
__________________
Senast redigerad av Avel 2023-08-01 kl. 07:36.
Citera
2023-08-01, 07:15
  #83682
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reviews
Okej, vi kan byta fokus.

"Denna bedömning styrks också av fynd av typiska s k
”mottrycksskador” på ryggen (145, 146, 76/147) och armbågarna (143,
144, som är förenliga med att Tove Tönnies under en viss tid legat med
rygg och armbågarna på ett hårt underlag samtidigt som de hållits
tryckta mot underlaget.
I sammanhanget är dessa skador förenliga med
att de representerar en variant av avvärjningsskador, d v s att Tove
Tönnies under en viss tid försökt göra motstånd samtidigt som förövare
försökt tygla henne."

//
"Att armbågarna hållits mot underlaget är fullt möjligt att åstadkomma
både av en person (t ex om person som sitter på Tönnies, håller hårt med
knäna/låren Tönnies armar mot överkroppen) och två personer (JJ:s version).
Kvävningsmekanismen talar också starkt för att Tove Tönnies relativt snabbt
förlorat medvetande och att hon därefter inte haft möjlighet att värja sig.
Denna tid var tillräckligt för att JJ:s kroppstyngd mot Tove Tönnies buk (och
möjligen bröstkorg) kan ha påverkat andningsrörelser (i första hand rörelse av
diafragma)."


Armbågarna har hållits tryckta mot underlaget, då kan vi alltså lägga undan hypotesen om att de skulle ha uppstått till följd av fallet. Mera troligt är att J sitter på T, hämmar andningsmekanismen och lägger sina ben på vardera sidan rakt över T:s armar och låser fast lederna: "(t ex om person som sitter på Tönnies, håller hårt med knäna/låren Tönnies armar mot överkroppen)"

"Någon" kan, som jag utläser det, vara J som försöker tygla den hon sitter på med sina ben.

I obduktionsprotokollet nämns heller inte fallet till golvet som orsak till armbågsskadorna.

”Att armbågarna hållits mot underlaget är fullt möjligt att åstadkomma
både av en person (t ex om person som sitter på Tönnies, håller hårt med
knäna/låren…”

Efter mina lekmannamässiga och i tråden stundtals bespottade ”hemmatester” av de här fasthållningarna av armar med ben/lår så blir jag tillfreds att se att rättsmedicinen är inne på samma spår med det som ett rimligt scenario.
Sen är det så klart det individuella fallet som avgör.
Citera
2023-08-01, 07:45
  #83683
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Avel
”Att armbågarna hållits mot underlaget är fullt möjligt att åstadkomma
både av en person (t ex om person som sitter på Tönnies, håller hårt med
knäna/låren…”

Efter mina lekmannamässiga och i tråden stundtals bespottade ”hemmatester” av de här fasthållningarna av armar med ben/lår så blir jag tillfreds att se att rättsmedicinen är inne på samma spår med det som ett rimligt scenario.
Sen är det så klart det individuella fallet som avgör.

Din sista mening "Sen är det så klart det individuella fallet som avgör".

Jag tänker att det får man ta hänsyn till.
I detta fall så har (om det JJ berättar är sant) JJ fällt TT. Alltså haft närkontakt med TT. När TT väl börjar falla så blir reflexen att ta tag i något (JJ som hon hade framför sig)/ta emot sig med en eller två armbågar/hålla upp huvudet.
Väl i "backen" så försöker hon så klart att ta sig upp per omg och vänder sig på en sida innan JJ borde hunnit satt sig på henne, fått kontroll på båda armarna och sedan fått dessa under kontroll med ben/lår.

Har Du med dina kompisar testat från början till slut (alltså börjat med en fällning)?

Ps Jag har inte testat detta men vet hur jag har reagerat de ggr jag råkat falla pladask baklänges på isfläckar. Ds
Citera
2023-08-01, 08:13
  #83684
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kattentufsan
Din sista mening "Sen är det så klart det individuella fallet som avgör".

Jag tänker att det får man ta hänsyn till.
I detta fall så har (om det JJ berättar är sant) JJ fällt TT. Alltså haft närkontakt med TT. När TT väl börjar falla så blir reflexen att ta tag i något (JJ som hon hade framför sig)/ta emot sig med en eller två armbågar/hålla upp huvudet.
Väl i "backen" så försöker hon så klart att ta sig upp per omg och vänder sig på en sida innan JJ borde hunnit satt sig på henne, fått kontroll på båda armarna och sedan fått dessa under kontroll med ben/lår.

Har Du med dina kompisar testat från början till slut (alltså börjat med en fällning)?

Ps Jag har inte testat detta men vet hur jag har reagerat de ggr jag råkat falla pladask baklänges på isfläckar. Ds

Jag har ramlat pladask på rygg i många situationer och från olika höjd. En gång fick jag krypa till ett fordon efter att jag ramlat rakt bakåt. Första kanske 15 sekunderna behövde kroppen och hjärnan på sig att fatta vad som hänt.

Min bedömning är att jag skulle ha än svårare då att värja mig eller komma loss.
Jag vet inte vad som hände i badrummet och kan bara gå på den inblandades version och vissa teorier från rättsläkaren dock så väldigt svårt att avgöra vad som hänt där. Finns väldigt många bra tankar om det här och nya underlagen från rättsmedicin får vi hoppas kastar än mer ljus över diskussionerna och bedömningen i rätten.
Citera
2023-08-01, 08:15
  #83685
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Avel
Jag vet vad en operativ analytiker gör och det finns alltid en expert som har mer tekniska kunskaper än en analytiker och det handlar om mord och då är det bra att det blir korrekt på alla sätt.

Så lite koll har även jag på den här fronten.

Han har ju skrivit löpmeter av protokoll i det här fallet och där framgår att han har bra koll när det gäller att tolka det mesta som hänt. Han var även drivande i processen att få fram koordinaterna så Tove kunde hittas som vi minns. Väldigt bra.

En operativ analytiker bör vara rätt skärpt då det ska analyseras all möjlig data och ibland i stora mängder.
Att man t.ex är matematiker passar väldigt bra, men det betyder inte att man per automatik har full koll på hur en iPhone funkar innan och utan. Använder analytikern t.ex en Samsung med Android till vardags så kanske man inte tänker på alla detlajer hur mobilen används osv.

I vissa detaljer i den här senaste analysen så borde man haft en IT-foresiker involverad för det är en rätt betydande detalj de försöker reda ut.
Analytikern förstår att det kan ha kommit en notis och det är helt riktigt. De har inte hittat någon sådan.

Vi ser dock ett exempel på sådan när SMS kommer till MH från McD. Skärmen tänds osv.

Men iPhonen låses upp till hemskärmen 02:33 och det missar man i analysen då det är vad den här upplåsningen av keybag innebär.

Det motsvarar den upplåsning som man måste göra för att kunna tömma mobilen med den mer avancerade metoden Full File System.

Skillnaden mellan att en mobil varit upplåst eller inte efter start av den, alltså igångsättning, kan man se om man får ett samtal från någon man har i sin kontaktlista i iPhonen.

Ringer det och man ser namnet på den som ringer har mobilen varit upplåst minst en gång efter uppstart.
Ringer det och man endast ser telefonnumret så har man ännu inte öppnat upp keybagen/låst upp mobilen.

Så funkar keybagen och Apples säkerhetsrutiner. Det finns olika nivåer. Att öppna keybagen är att öppna upp för att se det mesta i iPhonen.
Ska man nå ytterligare nån nivå kan man behöva skriva in sitt Apple ID eller lösenkod igen.

Som en komplettering till den här senaste analysen så kan de köra tömningsfilen i ett program som heter iLEAPP.

Här är länk till programmet som polisens leverantör av det program tjejernas iPhone är tömda med gång på gång rekommenderar som ett komplement till sina egna program.

Om någon kör nåt Linuxbaserat operativsystem och vill se hur programmet jobbar med tömda mobiler så finns testfiler från tömda mobiler att ladda hem här:

https://thebinaryhick.blog/public_images/

Bara att köra i iLEAPP och se vad man får ut. (Finns aLEAPP för Androidfilerna också).

Programmen är gratis och har öppen källkod.

Utöver det här programmet så har en av de numera anställda på Cellebrite skrivit ett annat väldigt kraftfullt analysprogram som heter ArtEx2. Det måste man registrera sig för att ladda hem men är också gratis.

Båda de programmen är lite specialiserade på att analysera filsystemet Biome. Det är det som kan ge svaret på vad som mer finns i MH och JJ:s mobiler från natten. Jag har visar exempel på vad man kan hitta. T.ex knapptryckningar. Sidoknappen låser mobilen osv.

Skulle programmen inte kunna tolka vissa tidsstämplar så kan den datan (SEGB filerna i hex-format) köras i t.ex prpgrammen Mushy eller Cyberchef för att tolka hex till formatet protobuf.

Det vi ser i protokollet är att användardatan är hämtad från databasen KnowledgeC. Men även upplåsningen av keybagen har en artefakt i Magnet Axiom (programmet som använts i analysen) som heter Biome Keybag Lock States.

Missade länken till iLEAPP och försent redigera.

https://github.com/abrignoni/iLEAPP
Citera
2023-08-01, 08:29
  #83686
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av sybel
Det får jag inte heller ihop. Logik kan man definitivt inte gå efter, för då borde hon inte berättat om dumpningen heller.

Bränderna och skadegörelsen är inte jämförbart med mordet.
Att hon berättar om bränder och skadegörelsen tyder på att hon inte är varken rädd för eller rädd om Johanna. Så då kan inte det vara orsaken till varför inte Maja skulle berätta vad hon vet om mordet på Tove.

På vilka grunder baserar du din tro att Maja inte deltog i mordet, om du vill svara på det?

För mig verkar den mest basera sig på en uppfattning att ”Maja skulle aldrig göra så”. Det är en förståelig grund om man känner henne. Det är många som säger just så när någon man känner väl blir misstänkt för ett brott. Man tycker att man känner personen så väl att man ”vet” att den inte är skyldig. (Det kan sen vara rätt eller fel, man känner inte alltid folk så väl som man tror.) Men det vore bisarrt att grunda sin tro på en persons oskuld på denna grund, om man inte känner henne.
__________________
Senast redigerad av Zurfarn08 2023-08-01 kl. 08:39.
Citera
2023-08-01, 08:45
  #83687
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Avel
Jag har ramlat pladask på rygg i många situationer och från olika höjd. En gång fick jag krypa till ett fordon efter att jag ramlat rakt bakåt. Första kanske 15 sekunderna behövde kroppen och hjärnan på sig att fatta vad som hänt.

Min bedömning är att jag skulle ha än svårare då att värja mig eller komma loss.
Jag vet inte vad som hände i badrummet och kan bara gå på den inblandades version och vissa teorier från rättsläkaren dock så väldigt svårt att avgöra vad som hänt där. Finns väldigt många bra tankar om det här och nya underlagen från rättsmedicin får vi hoppas kastar än mer ljus över diskussionerna och bedömningen i rätten.

Under tiden som JJ fått in sitt tag för att fälla TT (ben för att sätta krokben/arm runt halsen) så har TT ett antal sekunder på sig att få tag i JJ för att försöka lindra fallet/undgå att falla.

Alltså var TT inte helt oförberedd inför fallet (enl min tro).
__________________
Senast redigerad av Kattentufsan 2023-08-01 kl. 08:50.
Citera
2023-08-01, 09:02
  #83688
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Avel
”Att armbågarna hållits mot underlaget är fullt möjligt att åstadkomma
både av en person (t ex om person som sitter på Tönnies, håller hårt med
knäna/låren…”

Efter mina lekmannamässiga och i tråden stundtals bespottade ”hemmatester” av de här fasthållningarna av armar med ben/lår så blir jag tillfreds att se att rättsmedicinen är inne på samma spår med det som ett rimligt scenario.
Sen är det så klart det individuella fallet som avgör.
Jag har också testat fasthållningar här hemma och kommit till motsatt resultat, dvs att det inte går att hålla en persons armar och händer helt stilla med ben/lår när man sitter på den. Rättsläkaren borde inte ha kastat ur sig ett sånt scenario som rimligt. Hon hade kunnat föreslå att ett sånt scenario skulle kunna testas för att undersöka om det vore möjligt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in