Citat:
Ursprungligen postat av
DrSchrick
Tror att när putte berättade för Sjojgu (stavning) att när vi tagit Ukraina och haft våran infomatonskampanj om Ukrainas fall (3-dagar),de treenade nationerna Ryzzland, Ukraina och Belarus framtid. Vi införlivar Moldavien och Transnistrien snarast sen fixar vi våran Suwalki till Kalliningrad. Borde vi klara på två tre veckor.
Sjojgu -Men vi har ju partayat upp stora delar av militärbudgeten!
putte -De dumma europeiska mähän kommer att knorra lite men vi har dom i vårat energigrepp (dom kommer inte våga protestera för då stänger vi kranarna).
Sjojgu -Men Biden och Nato då?
putte -Senila yra höns de kommer inte kunna enas. Vi kan alltid hota med kärnvapen!
Sjojgu - ska tala om för frugan att jag måste jobba ett par tre veckor innan vi kan ta det lugnt vid datchan igen.
Spot on! Nästan så att man kan tro att var en liten fluga på väggen när de diskuterade detta.
och som det blev, som det blev....inte heller denna gången lyckades ryssen med vad han företog sig, och datjorna står utan målarfärg och skötsel för en lång tid framöver. Semester dock, ja, den kommer både Sjoigu som medelsvensson i Ryssland ta...en lång sådan