2023-07-28, 00:24
  #55261
Medlem
omigas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av matsqq
Har funderat lite löst över ett scenarie enligt nedan :

Alf Enerström, den störste palmehataren på planeten (trodde Palme var ansvarig för sonens död och lade hela sitt liv på att störta Palme) hade pengarna. (som han samlade in just i syfte att få bort Palme)

SE saknade som jag förstått pengar, skuldsatt, och rörde sig i liknande politiska kretsar. Kanske tog han på sig att utföra detta för svarta pengar och lösa sina skulder ?

Lägg till det att Palme ofta rört sig obevakat i kvarteren kring SE:s arbetsplats.

Förberedelser kan ha gjorts (vapen på rummet, från Enerström som hade ett dylikt eller kanske vaoensamlaren?)

Jag funderar om det kan vara ett narrativ jag i kombination med att SE även kan ha fått stöd av andra när det gäller var Palme befann sig etc. (Enerström själv var tydligen längs sveavägen den dagen, men det fanns väl även andra personer)

Har skrivit lite om det här i tråden tidigare.

När det gäller detaljer så vet jag inte om jag vågar mig på sådana. Tycker det finns mycket saker i allmänhet som kan tyckas konstiga - bankomatklockor som går 3 minuter fel, GS som var säker på sin tid och kollega som intygade men ändå vart det 6 minuter fel enligt uppgift.

Huruvida SE kan ha varit vid Grand och den person som Mårten såg håller jag inte för omöjligt faktiskt - med tanke på hur mycket annat som visat sig divergera eller vara fel.

Motiv och vapen är svåra att navigera, men vi har en utstämplingstid och ett antal vittnen att förhålla oss till. Inom den senare domänen borde det gå att snitsla ut en teoretisk gärningsbeskrivning, även om eller aktat för, att varken klockor eller vittnen är 100%iga.
Citera
2023-07-28, 00:34
  #55262
Medlem
Dalulvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av omiga
Tack, i min bok befinner sig LOP vid Sari, Nicola F på mordplatsen och SE vid stämpelklockan någon gång mellan 23:19 och 23:20. Hur får man ihop tiderna i detta scenario?

LOP och SE befinner sig vid Sari cirka 23:20. LOP och SE passerar NF en 30-40 sekunder senare.

Där SE blir observerad gåendes 10 meter bakom paret Palme. Som den s.k. "Tensonmannen" ...

*bugar sig upprepade gånger för applådåskorna*
Citera
2023-07-28, 00:54
  #55263
Medlem
Faderligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Min hypotes är att han tog höger och mötte paret Palme uppe vid Sari, ungefär 60 meter norrut. Där hände något som gjorde att han, i ett redan mörkt och lättretligt tillstånd, såg rött, och gick efter.

Det passar in bra tidsmässigt på en utstämpling 23:19, liksom ett vänstervarv runt kvarteren efter YN. Via Regeringsgatan och kyrkogården, för att därefter ramla tillbaka in på Skandia cirka 23:35.

Förmodligen för att börja etablera alibi och gömma vapnet, då han insåg att han blivit sedd på nära håll.

Vi kan ju testa hur det går ihop tidsmässigt. 60 m tar 43 sek i normal gångtakt (1,4 m/s).

För att testa om det här är teoretiskt möjligt så drar vi allt till SEs fördel och säger att han stämplade ut 23:19:00. Vi säger att det tar 10 sek för honom att gå ut och 10 sek för att säga "godnatt". Då går han ut på gatan 23:19:20 och då vid Sarri 23:20:03. Han ska sedan gå ca 20 m efter LOP enligt NF. Så han väntar då 14 sek innan han går efter. Alltså påbörjas hans promenad från Sarri till mordplatsen 23:20:17 sedan är det då 120m till mordplatsen. Då är SE framme och skjuter 23:21:43.

Lite för sent, men ändå inom felmarginalen. SE har ju möjlighet att snabba på, sista sträckan framförallt. Det är dock problematiskt att tiden redan har problem att gå ihop redan vid en utstämpling vid 23:19:00 och ett kort samtal på bara 10 sek. Jag vet inte var man ska klämma in laddningen av revolvern i den här teorin heller.

Vi har också problemet att LP inte ser någon framför sig på den sträckan. Ej heller vapenhandlarens dotter som hör smällarna när hon har gått förbi Ströms. Då ska hon vara vid Sarri 23:19:29, alltså strax efter att SE måste ha klivit ut på gatan. Han ska sedan då ha mött henne framifrån mellan Sarri och Skandia. En person han känner väl och som själv uppger att hon hade stannat och pratat med honom om hon sett honom.
Citera
2023-07-28, 09:00
  #55264
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Faderlig
Vi kan ju testa hur det går ihop tidsmässigt. 60 m tar 43 sek i normal gångtakt (1,4 m/s).

För att testa om det här är teoretiskt möjligt så drar vi allt till SEs fördel och säger att han stämplade ut 23:19:00. Vi säger att det tar 10 sek för honom att gå ut och 10 sek för att säga "godnatt". Då går han ut på gatan 23:19:20 och då vid Sarri 23:20:03. Han ska sedan gå ca 20 m efter LOP enligt NF. Så han väntar då 14 sek innan han går efter. Alltså påbörjas hans promenad från Sarri till mordplatsen 23:20:17 sedan är det då 120m till mordplatsen. Då är SE framme och skjuter 23:21:43.

Lite för sent, men ändå inom felmarginalen. SE har ju möjlighet att snabba på, sista sträckan framförallt. Det är dock problematiskt att tiden redan har problem att gå ihop redan vid en utstämpling vid 23:19:00 och ett kort samtal på bara 10 sek. Jag vet inte var man ska klämma in laddningen av revolvern i den här teorin heller.

Vi har också problemet att LP inte ser någon framför sig på den sträckan. Ej heller vapenhandlarens dotter som hör smällarna när hon har gått förbi Ströms. Då ska hon vara vid Sarri 23:19:29, alltså strax efter att SE måste ha klivit ut på gatan. Han ska sedan då ha mött henne framifrån mellan Sarri och Skandia. En person han känner väl och som själv uppger att hon hade stannat och pratat med honom om hon sett honom.

Det funkar helt enkelt inte i ett från utgångsläge neutralt hypotesbygge runt Stig Engström.
Engström skall alltså jobbat hela kvällen på Skandia och stämplar ut.
Han har inte identifierat Lisbeth och Olof Palme tidigare under kvällen,varken före eller efter filmens slut.
Han har innan sin utstämpling beväpnat sig med den stora revolvern,av idag helt okänd anledning.
Han har av helt outgrundlig anledning dessutom laddat denna med minst två patroner pansarbrytande ammunition..återigen av helt okänd anledning.
Vi vet efter tidigare redovisning att det sannolikaste är att Stig Engström stämplat ut antingen 23.19.20-23.19.40 eller 23.20.20-23.20.40
Båda dessa intervall är möjliga utifrån idag tillgängligt material.
Vi ser att det senare sannolika utstämplingsintervallet är alltför sent för att gärningsbeskrivningen ens skall vara en fysisk möjlighet.
Till det tidiga sannolika utstämplingsintervallet..23.19.20-23.19.40 råder jämn föredelning,dvs att varje utfall är lika möjligt inom intervallets gränsdragning.
Detta ger per definition Stig Engström en applicerbar utstämplingstid om 23.19.30
Till detta skall läggas de lilla sträckan från receptionen som måste avverkas.
Dessutom så måste man i varje gedigen förloppsmässig beskrivning ta hänsyn till väktarnas uppgifter att samtal har skett.
Det är med andra ord inte möjligt att i detta neutrala hypotesförlopp få ut Engström på Sveavägen innan 23.20.00..vilket naturligtvis är alltför sent för att han skall ha haft möjlighet att stöta på paret Palme helt slumpmässigt utanför Sari.
Vidare måste hänsyn tagas till att Engström enligt denna gärningshypotes gått norrut när istället all logik pekar emot att han borde gått söderut istället.
Vi skall senare konstatera att ingen någonsin påstått att Engström haft på sig en Tensonliknande blå jacka denna aktuella kväll.
Lisbeth Palme har heller aldrig registrerat någon händelse utanför Sari som skulle kunna ha förelett att Stig Engström skulle skjuta dem en kort stund senare.
Hindren för gärningshypotesen synes som vanligt närmast oöverstigliga.
De är av tidsmässig,vittnesbaserad.psykologisk och beteendemässig art.
Gärningshypotesen blir således ett hopkok baserat på ologiska händelser staplade på varandra och är dessutom totalt slumpmässigt förlopp.
Det finns inte ett enda känt politikermord i världshistorien som sett ut som detta.
Citera
2023-07-28, 09:24
  #55265
Medlem
Dessutom så kan ju tidpunkten för när paret Palme börjar promenera efter stoppet vid Sari pinpointas ganska så exakt med avseende på mordtiden 23.21.15
Vi vet deras sannolika genomsnittliga promendfart utifrån flera av varandra oberoende vittnesskildringar och med hänsyn tagen till övriga omständigheter.
Nu har jag för ögonblicket glömt det exakta avståndet från Sari fram till mordplatsen..men om detta är cirka 130 meter så innebär det att makarna Palme börjar gå från Sari ungefärligen 23.19.25

Stig Engström kan i det neutrala hypotesbygget därför inte hinna bort till Sari.
Han har inte ens stämplat ut från Skandia i detta scenario som är det som är det sannolikaste med hänsyn tagen till alla fakta och övriga parametrar.

Värt att notera är att även om den osannolika utstämplingstiden om 23.19.00 så finns det fortsatt ingen som helst fysisk möjlighet för att Stig Engström skall hinna så långt norrut som till Sari.
Jag påstår härför att detta alternativ till gärningsbeskrivning kan avskrivas i sin helhet.

Dalulven får försöka igen.
Citera
2023-07-28, 09:56
  #55266
Medlem
Roerligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Du har en poäng i det. Fast den ni påstår behandlade LP bryskt (vilket är er egen tolkning), GS, förhöll sig enligt SE passiv enligt alla rapporter från honom. Han berättar att LP var fram till bilen och vände, inte att GS försökte placera henne i bilen.

Jag gör ingen tolkning. Den tolkningen finns dock och är en premiss i resonemanget. Man kan givetvis argumentera emot att den är hållbar.

Citat:
Därefter höll sig kommissarien kring bilen, enligt SE. Några tre konfrontationer med LP verbalt och/eller fysiskt nämns inte.

Efter vad ALG kan berätta specificerade SE aldrig heller vad detta bryska skulle ha bestått i eller när det skedde.

Är det nödvändigt för saken att hon skulle gjort det? Man får hålla till godo med det som finns och jag menar att det räcker om förutsättningarna håller.

Citat:
Vi kan heller inte vara helt säkra på att hon tog del av den informationen just på mordkvällen.
.

Nej, det går sällan att vara säker på något. Men att väktarna skulle fått flera av de saker de uppger att SE berättade på mordkvällen från annat håll är inte sannolikt. Det är en förklaring som väl lättvindigt tas till när någon uppgift inte ”stämmer”?

Citat:
Står det något om hur LP behandlades i media?

Jag vet inte om den saken är fullständigt genomgången.

Citat:
Kort sagt: Precis som i de övriga alibiuppgifter som man försöker tillskriva SE, vägrar han att samarbeta i sina egna utsagor. Vad gäller GS, så skildrar SE enbart denne som passiv. Inga bryska inslag nämns, utan snarare att GS var fysiskt vek och icke särskilt mobil p.g.a. ryggproblem.

Enligt GS själv var han fram till kroppen. SE menar på att kommissarien stod kvar vid bilen, 25 m bort.

Vad gäller tiden från utstämpling och fram till skottögonblicket så förlöpte det bara 20-30 sekunder, enligt SE. Det fanns således inte utrymme för något samtal i "ett par minuter" efter utstämplingen.

Han hörde inte LP skrika eller vara hysterisk. Framstupa sidoläge korrelerar inte med HLR, o.s.v.

Han samarbetar inte med era teser för alibi. Han hade behövt en advokat som bett honom tala mindre.

Strikt talat handlar det väl inte om alibi.
Citera
2023-07-28, 09:58
  #55267
Medlem
Roerligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av csvens
Det finns ingenting som tyder på att bryskheten skulle höra samman med att GS skulle föra in LP i bilen. Det är väl en ganska naturlig sak för en polis att göra eller hur? Dessutom säger absolut SE inget om det. Absolut noll.

Om man däremot tolkar ordet bryskhet som ett slags avsnoppande eller en slags omedgörlighet, så stämmer det bättre med vad SE sa i aprilförhöret. Man måste väl för sjutton åtminstone försöka sätta i uppgifter i ett sammanhang och inte bara rycka dom utan att det hör ihop med något.

Att SE som ett prioriterat val skulle nämna just en sådan perifer detalj på mordnatten framför allt speciellt han varit med om saknar all trovärdighet i min bok. Uppgiften har inte stöd från båda väktarna. Den där detaljen har hamnat i hjärnan hos ALG vid något annat tillfälle på något sätt enligt mig.

Hur kan den här bryska behandlingen tänkas ”hamna i hjärnan” på någon? För mig framstår det som obegripligt att väktaren skulle sitta och tänka ut att LP behandlades på något särskilt sätt. Och sen transformera detta till ett minne av vad SE sa på mordkvällen.

Angående uppgifter från väktarna om vad SE uppgav vid återkomsten mordkvällen så kan de, återigen, inte betraktas som en uttömmande lista. Det är från de båda ett axplock.

Resonemanget gällande den här saken vilar på premissen att LP vid något tillfälle faktiskt hanterades på ett sätt som kunde uppfattas som bryskt och var det inte fallet faller det hela. Jag tycker nog att det räcker för saken, givet det orimliga i att någon skulle råkat få för sig något så perifert och som faktiskt var fallet.
Citera
2023-07-28, 09:59
  #55268
Medlem
Roerligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av omiga
Är det någon som vill bjussa på en gärningsbeskrivning med SE som huvudperson? Jag har förstått att det finns flera, men jag är bara intresserad av den som anses mest sannolik. Bortse från vapen, motiv och post-crime beteende - men svara gärna på frågorna: när SE såg Palme för första gången den här kvällen, hur han rörde sig, och då specifikt om han tog höger eller vänster ute på gatan efter att ha stämplat ut.

Givet att SE inte har någon känd anledning att svänga höger utanför S44 och att allt tyder på att hans avsikt är vänstersväng, så faller möte vid Sari.

Huvudscenariot blir att SE ser makarna direkt när han kommer ut på gatan när de kommer norrifrån (från höger). Han tar höger med anledning av detta, passerar dem, och gör en u-sväng. Eller om han tar något steg in, låter dem passera och går sedan efter.

Han måste nu omgående börja plocka upp den revolver han bär med sig.
Citera
2023-07-28, 10:00
  #55269
Medlem
Roerligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Vid tiden för pressträffen 2020 stod det mellan "det korta" och "det långa" scenariot, och någon konsensus har vad jag vet inte bildats sedan:
Palmemordet - Hasse Aro: ”En flopp hela tillställningen” - TV4 10 Juni 2020
https://www.youtube.com/watch?v=cOLf3en8N7o
Och angående just höger/vänster-frågan så sade åklagaren i en intervju sedan att han lutade åt att SE gick åt höger, men det funkar väl kanske i och för sig oavsett scenario.

Åklagaren lutar sig mot felaktiga antaganden om att man inte kunde ha någon uppfattning om åt vilket håll SE hade för avsikt att svänga på Sveavägen, det kunde varit vilket som.

Jag har dock visat att det är ytterst osannolikt att det fanns någon nattbuss mot Täby vid Odenplan vid tidpunkten samt att tunnelbanetiderna, till skillnad från vad åklagaren hävdade, stämmer med det SE uppger.

SE är på väg ut vid en rimlig tid för att svänga vänster och SE lämnar inte oriktiga uppgifter om detta som KP menar.
Citera
2023-07-28, 10:09
  #55270
Medlem
Faderligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Roerlig
Givet att SE inte har någon känd anledning att svänga höger utanför S44 och att allt tyder på att hans avsikt är vänstersväng, så faller möte vid Sari.

Huvudscenariot blir att SE ser makarna direkt när han kommer ut på gatan när de kommer norrifrån (från höger). Han tar höger med anledning av detta, passerar dem, och gör en u-sväng. Eller om han tar något steg in, låter dem passera och går sedan efter.

Han måste nu omgående börja plocka upp den revolver han bär med sig.
Och ladda den.


Jag vet inte varför den delen aldrig tas med. När menar man att SE ska hunnit med det? Ska vi utgå från att han har den redan laddad när han går ut, och det helt utan anledning? Eller ska vi anta att han laddar den i farten påväg fram?

Och ska man anta att han då stod och liknade med ett vapen helt synligt ute på gatan i ialla fall 10 sek utan att någon reagerar? Och var någonstans är SEs berömda spegling i det här fallet.
Citera
2023-07-28, 10:27
  #55271
Medlem
Roerligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Faderlig
Och ladda den.


Jag vet inte varför den delen aldrig tas med. När menar man att SE ska hunnit med det? Ska vi utgå från att han har den redan laddad när han går ut, och det helt utan anledning? Eller ska vi anta att han laddar den i farten påväg fram?

Och ska man anta att han då stod och liknade med ett vapen helt synligt ute på gatan i ialla fall 10 sek utan att någon reagerar? Och var någonstans är SEs berömda spegling i det här fallet.

Vi vet ju inte varför han bar runt på revolvern, men det var inte för att transportera den. Därmed får man anta att den var laddad (dvs, hade patroner i cylindern). Annars fanns väl ingen mening med beväpningen, vilken den nu var.
Citera
2023-07-28, 10:45
  #55272
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Faderlig
Och ladda den.


Jag vet inte varför den delen aldrig tas med. När menar man att SE ska hunnit med det? Ska vi utgå från att han har den redan laddad när han går ut, och det helt utan anledning? Eller ska vi anta att han laddar den i farten påväg fram?

Och ska man anta att han då stod och liknade med ett vapen helt synligt ute på gatan i ialla fall 10 sek utan att någon reagerar? Och var någonstans är SEs berömda spegling i det här fallet.

Det finns saker som ska klaffa för att SE ska vara mördaren, så är det. Dock tycker jag att man måste ta i beaktning att tillfälligheter spelar roll oavsett gärningsman. Detsamma gäller andra stora händelser. Hur stor är sannolikheten att en färja sjunker på ca en timme och tar med sig 800 personer? Tja, med fel tillfälligheter så skedde det. 19 personer kapar fyra plan och dödar 3000 människor? Samma där. Återgår man till Palmemordet så är en enskild mördare utesluten eftersom att samma tur som SE måste ha haft gäller även för CP, CA osv. Min slutliga poäng är att flera historiska händelser haft element av tur/tillfälligheter som framstår som mindre troliga. Lik förbannat har de ju skett.
__________________
Senast redigerad av Makarov.24 2023-07-28 kl. 10:49.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in