2023-07-27, 10:16
  #121
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
1. Dåliga filmer och radarspår som kan vara vad som helst hjälper inte som bevis.
2. Bevis för mig är något fysiskt, något efterlämnat och det är väl det representanthuset försöker få fram.
3. Det är lite underligt att inte andra länder hänger på och vill bli först
4. Vad det gäller film så är det märkligt att med miljarder mobiler i byxfickan numera så finns det inte en enda bra film som kan bevisa något.
5. Det är bara samma gamla historier, bilder och filmer man sett tusentals gånger och inget blir någonsin skarpare eller kommer närmare en sanning.

Helt logiska funderingar,

1. Radardata är av naturliga skäl klassificerade, men radaroperatörers vittnesmål bör väga tungt, och där finns det flera, Ryan Graves nämner några i hans podcast.

2. Fysiska bevis, t.ex farkoster kommer aldrig att uppvisas - någonsin. Det vore mer rimligt att Lockheed Martin visar upp deras nya experimentplan, men du hör ju hur osannolikt DET låter, således än mer orelastiskt att ett fysiskt bevis på ett trans-dimensionellt fordon med anti-gravitetsteknik skulle presenteras.

3. Disclosure-movement sker i alla länder, Skillnaden är att i Sverige är man inte lika tolerant och öppensinnad av UFO's jämfört med USA. Det är dock förståeligt då vi inte är lika teknologiskt avancerade, har en betydligt mer kommunistiskt styre och där andra frågor, som t.ex invandring har mer utrymme i media.

4. Ingen skeptiker kommer bli nöjd med en 4K video av ett ufo, aliens. Tvivel sätts in direkt och tankarna kommer föras till AI, Deep Fake osv, så det spåret är inte legitimt längre.

5. Det finns förmodligen mer än 1.000 väldokumenterade fall med över 1 miljon vittnesmål. Ockhams Razor:
Vad är mest rimligt - Att ALLA miljoner vittnen ljuger eller att NÅGON talar sanning?
Citera
2023-07-27, 10:17
  #122
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GregLestrade
Det finns väl ett par alternativ. Om man bara tittar på Grusch:

1. Grusch ljuger medvetet av en eller annan anledning.
2. Grusch tror på det han säger, men det är vanföreställningar.
3. Grusch har lurats av någon annan som visat fabricerade bevis. Han var trots allt inte så högt uppsatt, så allt han har fått se måste ha gidkänts uppifrån.
4. Grusch talar sanning.

1. Det är inte osannolikt. Det är en enorm nyhet i sig i så fall: En person med så hög säkerhetsklassning har inte bara ljugit avancerat om detta, utan också klarat de filter som finns för att få kongressen att godkänna hans visselblåsning.
Då uppstår frågan: varför har han ljugit?

* sinnessjukdom, som du nämner i pkt 2.
* Det är en vit lögn för att uppnå något mål som är så viktigt att det motiverar hela detta spektakel.

2. Jag räknar med att han granskats för detta. Vilket inte utesluter det. Dock, det blir en kombinationseffekt iom att stridspiloten/Navy commandern också vittnade, även om deras vittnesmål var isolerat till att handla om vad dom ansåg vara farkoster som inte skapats av människan. Men det gav Grusch vittnesmål visst indirekt stöd.

3. Grusch har under flera års tid inhämtat vittnesmål från 40 personer, varav han känner några väl sedan början av hans karriär. Och en del av dessa sägs alltså vara personer med förstahandsuppgifter. Frågan uppstår: Vad är det som är så viktigt att det motiverar ett sådant konspirationsspektakel inför världens ögon?

4. Vittnena pratar om objekt som trotsar de fysiska lagar vi känner till. De lagarna har tjänat oss gott. Och nu kommer personer som vittnar om att solen inte kretsar runt jorden. Inget annat än Syntax Error är att vänta när man trycker Enter på ett sådant vittnesmål. Det blir som en trovärdighetskortslutning i hjärnan på många.

Oavsett vilket av alternativen som är korrekt, så är det en enorm nyhet.
Svensk mediabevakning har varit skamligt dålig. Det är inte första gången, vilket vi vet sedan tidigare har lett till stor skada för svenskens verklighetsbild av idag i diverse ämnen.
__________________
Senast redigerad av pjabas 2023-07-27 kl. 10:23.
Citera
2023-07-27, 10:22
  #123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GregLestrade
Ja, jag gör exakt samma tolkning. Eventuellt lider han av vanföreställningar och tror själv på det han säger.

Kolla in The Behavior Panel på youtube, otroligt duktiga (de bästa i världen på beteende-tydning), de går igenom honom och intervjun han gjorde. Han tror inte på det han säger, alls.
https://www.youtube.com/watch?v=pvdUjRvAcMs&t=0s&ab_channel=TheBehaviorPan el

Jag tror det är en mix av desinformation och möjligen sådana som sett något. Detta går nog lite hand-i-hand för om de sett något kommer man se till att någon infiltrerar och blandar ut sanningen med nonsens. Militären har gjort detta förut, finns dokumenterat. En person tog to.m livet av sig efter att han blivit lurad/hjärntvättad om UFO's av sina egna. https://www.youtube.com/watch?v=JVzyt7z7mhg&t=4666s&ab_channel=KONCRETE

Om 20 år kommer vi stå kvar och stampa på precis samma ställe, inget kommer kunna bevisas, och inget bevisades heller med denna hearing.
__________________
Senast redigerad av Scribble 2023-07-27 kl. 10:32.
Citera
2023-07-27, 10:23
  #124
Medlem
LittleKrishnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Einh
Varför kommer det inga visselblåsare från dessa företag? Det skulle ju vara århundradets nyhet om det visade sig stämma.
Visselblåsare som avslöjar hemligstämplad information om ufon skulle antingen
1. Tvingas överge hela sitt gamla liv, fly landet och leva på flykt som Edward Snowden.
2. Hamna i fängelse och bli Epsteinad.
Citera
2023-07-27, 10:35
  #125
Medlem
Grusch, som inte ens vet hur man uttalar nuclear (hans uttal: nu-cular). Snubben är en scam av stora mått.
Citera
2023-07-27, 10:54
  #126
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GregLestrade
Det finns väl ett par alternativ. Om man bara tittar på Grusch:

1. Grusch ljuger medvetet av en eller annan anledning.
2. Grusch tror på det han säger, men det är vanföreställningar.
3. Grusch har lurats av någon annan som visat fabricerade bevis. Han var trots allt inte så högt uppsatt, så allt han har fått se måste ha gidkänts uppifrån.
4. Grusch talar sanning.

Det var dokumenten som Grusch lämnade till Inspector General (Generalinspektör för Armén, svensk översättning?) som i sin tur påkallade Kommitténs uppmärksamhet då han citat skrev "... CREDIBLE with URGENT CONCERN...".

Vidare har denna information delvis delats med bl.a Kongressledamoten Tim Burchett, som säger att den information som visats för honom gjorde honom 100% övertygad att detta fenomen är på riktigt och att han hoppas att världens befolkning blir "pissed off" därför att överlägsen teknik som bl.a fri energi har hemlighållits till förmån för krig om olja i mellanöstern.

Grusch information har delvis vidimerats av de två närvarande piloterna. Dessa är världens bäst tränade observatörer och går under ed framför kongressen. En av dessa var dessutom inte ensam om observationen utan backas upp av fler piloter under samma övning.

Dessa tre representerar en betydligt större grupp piloter och officerare som varit med om liknande upplevelser. Personer som vigt sina liv att försvara ett lands gränser och svurit en ed att försvara dess befolkning. De framträder nu inför kongressen därför att de tror att en betydligt större apparat har hemlighållits utanför den allmänna populationen som de vill ska komma till ytan.

Jag förstår att tvivel uppstår, därför att detta är extraordinärt under alla omständigheter. Men att gå så långt att säga att alla tre har vanföreställningar, ljuger, osv. är ignorant.
Citera
2023-07-27, 11:29
  #127
Medlem
Orcinus-orcas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GregLestrade
Om man tittar på historiska vittnesmål om människor som sett skogsrået eller näcken så är det faktiskt inte helt osannolikt. Finns gott om människor som drar en vals så länge någon lyssnar och defår vara i centrum.

Med det sagt så tror jag att det är mer sannolikt att det handlar om medvetna lögner.

Hur förklarar du att flera stridspiloter samtidigt sett dessa föremål och att de också registrerades på hangarfartygets radar och även filmades av piloterna? Lider alla av vanföreställningar, inklusive den insamlade datan?
Citera
2023-07-27, 11:33
  #128
Medlem
karlsoons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orcinus-orca
Det är som att säga att trafikövervakning inte är viktigt för polisen för att det finns gängkriminalitet? Man behöver lägga resurser på båda saker.

Om du lyssnat på presskonferensen så handlar det om att man tycker att flygvapnet fortfarande straffar piloter som rapporterar om incidenter med främmande flygande föremål och att det har varit flera tillfällen där man varit nära att kollidera med dessa objekt så det handlar om säkerheten för deras piloter. Klart det är en fråga för politikerna att hålla koll på vad försvarsmakten sysslar med. Tycker du inte det?

Men är det verkligen utomjordliga Ufon de varit nära att kollidera med? Är det så konstigt att folk ifrågasätter det?
Citera
2023-07-27, 11:45
  #129
Medlem
Benny98s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orcinus-orca
Idag den 26 juli kommer nya förhör hållas i USA:s representanthus angående UFO-frågan. Den har tvingats fram av politiker som är besvikna på kongressen och vill ha mer öppenhet.

Det är de både repulikanska och demokratiska represetanter som tvingat fram utfrågningen. På presskonferensen nedan så deltar Tim Burchett (R-TN), Eric Burlison (R-MO), Anna Paulina Luna (R-FL), och Jared Moskowitz (D-FL).

Presskonferansen om den kommande utfrågningen
https://www.c-span.org/video/?529468-1/republican-oversight-committee-members-upcoming-unidentified-aerial-phenomena&fbclid=IwAR2dekfvGNTFPDL5fxwRCV8pECCO9r6 CuiaUvEJn1Hsl7uRS5bTeQofF-ZI

The US government is holding a historic UFO hearing this week. Here's how to watch
https://www.space.com/ufos-congress-hearing-livestream-july-2023

Tror ni vi kommer få några nyheter i denna utfrågning eller blir det samma vara som vi sett from kongressen med mer utredningar och få svar? Har ni några förväntningar på denna utfrågning?

Jag vet inte vad en utfrågning skulle kunna leda till. Så länge det är människor som ställer frågor och svarar på frågor så får vi ingenting annat än en mänsklig berättelse som kan vara sann eller falsk.

Det är helt orealistiskt att en utomjordisk intelligent civilisation skulle kunna genomföra en resa till vårt solsystem. Det kommer mest troligt aldrig att någonsin hända, möjligtvis om man tar fram extremt tåliga och åldersbeständiga satelliter med AI-utrustning.

Sedan kan ju UFO:n vara lite allt möjligt. Väderballonger, optiska illusioner. Det finns väl bättre saker att lägga tid och pengar på än att nysta i det.
Citera
2023-07-27, 11:46
  #130
Medlem
Orcinus-orcas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlsoon
Men är det verkligen utomjordliga Ufon de varit nära att kollidera med? Är det så konstigt att folk ifrågasätter det?

Det finns det ingen information om, så det kan vi inte veta och det skall såklart ifrågasättas. Vi kan inte heller när vi inte vet utesluta att det är föremål byggda av en annan intelligens än vår. David Fravor som bevittnade dessa föremål och med en lång karriär inom flygvapnet verkar övertygad om att det inte än byggt av människor i.a.f.

Jag har inga problem med ifrågasättanden och skepsis. Det jag vänder mig emot är människor som helt utan större kunskap i ämnet totalt avfärdar allt som dårskap. Det visar vilka som är de verkliga dårarna. Man han noll koll på vad kommit fram under decennier i ämnet. Det finns flera filmer som släppts av exempelvis Mexikanska och Chilenska flygvapnen på okända föremål i samma klass med de amerikanska. Dessa släpptes även innan Pentagon officiellt släppte sina. Det var först efter New York Times artikeln detta tog fart i USA och andra medier och politiker vågade hoppa på, då NYT är en sådan auktoritet inom medievärlden i USA.

Sen alla påståenden om att UFOn bara kraschar och ses i USA. Det visar också att man inte har någon djupare kunskap i ämnet. De flesta observationer görs utanför USA och det finns flera spektakulära fall utanför USA. Det är snarare vår fokus på USA i Sverige som får svenskar till att tro att det är så det förhåller sig.

Det är som att påstå att det bara finns seriemördare i USA för det är amerikanska seriemördare som svenskar känner till.
Citera
2023-07-27, 12:10
  #131
Medlem
löls avatar
Tyckte det var intressant.
Hoppas på mer spännande info =)
Citera
2023-07-27, 12:26
  #132
Medlem
LittleKrishnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JagSettKungenNaken
Det Kan lika gärna vara desinformation för att lura fientliga stater.

USA, Ryssland, kina och andra stor stater har hållit på och sprida lögner om att de har tillgång till super vapen i minst 1000 år.

Nazi Tyskland höll på och spred desinformation om sina wunderwaffen.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Wunderwaffe
Om det är desinformation, varför berättar inte militären det för kongressen?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in