Citat:
Ursprungligen postat av
Svartediket
Man kan vanskelig kalle noe en "trådsannhet" når det vitterlig står svart på hvitt i flere artikler.
Som f.eks.
denne fra TV2, jeg siterer:
«Retten viser til det alvorlige straffbare forholdet Hagen er siktet for, og at granskingen hovedsakelig skal skje ute. Etter dette tar retten politiets begjæring om ransaking hos Tom Hagen til følge,» heter det i kjennelsen.
Med andre ord var siktelsen av TH et vesentlig moment i begjæringen om videre ransaking.
For orden skyld kan jeg opplyse om, at TV2-artikkelen du lenket til, handler hovedsakliig om at politiet mener at ransakingen av hytteeiedommene, som ble gjort ifm at TH ble varetektsfengslet, ikke ble gjort nøye nok, og at de derfor trengte å gjøre flere undersøkelser. Det var altså årsaken til at politiet la "den alvorlige siktelsen" til grunn.
- Husk! TH satt bare 10 dager i varetekt, så tiden ble for knapp, og derfor fikk politiet medhold.
- Som du kan lese i kilden jeg lenket til, så står det at retten har avgjort at det ikke er skjellig grunn til mistanke rettet mot TH.
- Det er pga av at THs hjem S4 er åsted for enten kidnapping eller drap, som gjør at tredjemannsransakingen ble godkjent.
TH ønsket først å anke, men ombestemte seg, fordi han ikke ønsket å ødelegge etterforskningen.
TH anket likevel til slutt, fordi tredjamannsrakingen drøyde ut i tid, og han fikk medhold i retten.
Det syltynne grunnlaget for siktelsen av TH, var nok et vesentlig moment, som gjorde at TH fikk medhold, da han omsider anket tredjemannsransakingen, såpass skal jeg være enig.
Ransakingen av hyttene som ble gjort, har egentlig ikke noe med tredjemannsransakingen å gjøre, derfor anvendes siktelsen ulikt.
Den første ransakingen av hytte-eiendommene, som politiet mente ikke var godt nok gjort, mens TH satt varetektsfengslet, ble foretatt på nytt, samtidig med tredjemannsransakingen i S4. Jeg utelukker ikke at dette var noe familien og politiet ble enig om, etter at TH hadde fått tenkt seg om, innså han at det å anke ransakingene, ville være til hinder for etterforskningen.
Kilde:
Citat:
Ursprungligen postat av
Havhest
Stakkars deg hvis den skyldige blir avslørt, for det er mest sannsynlig ikke TH som er skyldig, ifølge lagmannsretten.
Ikke skjellig grunn til å mistenke TH - men det er skjellig grunn til å mistenke at AEH er drept i S4:
https://rett24.no/articles/dropper-a-anke-ransakingen-i-hagen-saken
"Senere kom som kjent Eidsivating lagmannsrett til at politiet
ikke hadde skjellig grunn til mistanke mot Hagen. Han ble derfor løslatt. Uten skjellig grunn til mistanke var det heller ikke hjemmel til å ransake Hagens eiendom. Ransakingen ble derfor besluttet på nytt, på grunnlag av en annen hjemmel, nemlig såkalt tredjemannsransaking: Politiet mener det er skjellig grunn til å mistenke at boligen er åsted for drap, og at den derfor kan ransakes uavhengig av om det foreligger skjellig grunn til mistanke direkte mot Hagen."
Her kan man lese hvordan saken utviklet seg ca ett halvt år senere:
Citat:
Ursprungligen postat av
Havhest
Det har rent mye vann under broen siden den gang.
Det er selvsagt rettens siste avgjørelse som teller, det må du også forstå.
Husker du ikke bevisene som falt - blod som ikke var blod osv?
https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/Ln1AnR/loerenskog-saken-bevisene-som-falt
"Lørenskog-saken: Bevisene som falt
Et skjortespor. Et bilspor. Og et telefonspor. I tur og orden har politiet fått los på antatt sterke bevis mot Tom Hagen (70) – som har vært feil."