Citat:
Ursprungligen postat av
Zurfarn08
Det där stämmer med mitt minne av Toves huvudskador. Blödning från ett ”jack” i huvudet, det skulle kunna vara nr 44 som du nämner. De mycket sparsamma inre blödningarna uppfattar jag att RL knappt nämner. Det kan inte ge upphov till medvetandeförlust. Tove kan ha blivit omskakad och chockad av fallet men det verkar högst osannolikt att hon tappat medvetandet ens för en sekund.
Om jag skulle gissa så är det vad som beskrivs som
kronisk subdural blödning som Tove råkat ut för:
https://www.1177.se/Stockholm/olyckor--skador/skador-pa-huvud-och-ogon/blodning-under-skallbenet--subduralblodning/
En mindre blödning från en lättare skada ger inga omedelbara symptom:
Hjärnan består av 3 st hjärnhinnor.
"Subduralt" betecknar området mellan dura mater och araknoidea.
"Subaraknoidalt" betecknar området mellan araknoidea och pia mater.
Kronisk subduralblödning ses oftast hos äldre personer som av olika anledningar slår i huvudet och som inte sällan äter blodförtunnande medicin. Åtgärdas ibland med neurokirurgi.
T hade fått en blödning mellan hjärnans innersta hinnor - en
subaraknoidalblödning.
Den mycket sparsamma blödningen mellan hjärnhinnorna sågs vid den mikroskopiska undersökningen och ligger i det område baktill i huvudsvålen där 2 st mjukdelssvullnader iakttogs.
Dessa, dvs mjukdelsblödningen och subaraknoidalblödningen, har orsakats av:
"trubbigt våld i form av slagmed/islagi/stöt av ytor eller föremål i omgivningen (t ex vägg, golv) i samband med fall när hon knuffats av annan person eller under delar av händelsen som utspelat sig på golvet är nästintill lika troligt."
RL utesluter inte viss medvetandepåverkan till följd av huvudskadorna och det är vad som diskuteras; inte medvetslöshet.
Får se om jag senare kan söka upp eventuell transkribering av @notknapparen gällande skada nr. 45.