Citat:
Ursprungligen postat av
Thelonegunman
Vad har du för källa till att ukrainska män tvingas mot sin vilja som minröjare?
Har du sett alla klagovideos från ryska tvångsmobiliserade män som skriver om att de skickas in i döden utan ammuntion? Eller deras fruar och mödrar? Har du hört talas om den negativa uppslutningen när Putin annonserade partiell mobilisering och miljoner flydde? Har du hört talas om hur ryssarna i huvudsak tvångsrekryterar bland sina minoriteter och ger dem 5 kg fisk när de stupar?
Ukrainarnas stridsmoral är hög och så brukar det vara när man kämpar för sitt land, sin kulturella identitet och mot de fasor som den ryska terrorstaten åsamkar dem. Vem fan är du att spotta på ett utsatt land som kämpar för sin överlevnad. Du äcklar mig.
Vilken kulturella identitet din jävla sopa!? Känner du ens någon från Ukraina? De har varit ett eget land i knappt en generation. Den lilla minoriteten i västra Ukraina har börjat bryta sig loss från Sovjet-kulturen, men annars är det i princip samma tänk.
Att du ens tror på sagor som "5 kg fisk" och att de bjuder ukrainare på att skjuta ammunitionslösa ryssar säger en del om din brist på kritiskt tänk.
Miljoner flydde? Nu tar du i så du spricker. Folk flyr ALLTID vid mobilisering till viss grad av en mängd olika skäl - religösa, pacifistiska, rädsla eller en känsla av orättvisa. Andra vill inte dö för maktens skull.
De såg du väl i USA när man tvångsrekryterade de som inte kunde köpa sig fria för 300 dollar under inbördeskriget. Upplopp blev resultatet. Då var människan ändå primitiv i jämförelse, så vi har ju knappast blivit mer sugna på krig idag.
I Sverige skulle 58% av invandrare inte strida för Sverige. Motsvarande siffra för svenskar var 38%. Det är en jävligt meningslös död.