Citat:
Ursprungligen postat av
mishima
Det är fel att kolla på hela poängsnittet. Utan man måste kolla på enskilda matcher och spelschemat.
Ja, din spaning nedan är förmodligen än mer talande, men påstår man att poängsnittet gick upp får man ju även kolla på det påståendet.
Citat:
Ursprungligen postat av
mishima
På de sex allsvenska matcher Djurgården spelade direkt efter gruppspelsmatch tog man endast sju poäng.
Jag sticker ut hakan och säger att Djurgården hade vunnit allsvenskan utan Conference League. Här avgjordes det:
6 oktober Gent, seger 1-0
9 oktober Häcken hemma, förlust 0-1
13 oktober Gent hemma, seger 4-2
16 oktober AIK hemma, förlust 1-2
Tror ni Djurgården hade tagit noll poäng där om man inte spelat i Conference League? Kryss mot Häcken och seger mot AIK och de hade tagit det.
Alternativt att man hade tagit 4 poäng i stället för 0 poäng i höstmatcherna mot Degerfors (borta) och Mjällby (hemma), samtidigt som man inte förlorade mot Häcken i seriefinalen som spelades mellan de två Gent-matcherna.
---
Citat:
Ursprungligen postat av
London
Varför delar du allsvenskan i två? Det var inte jämt fördelat var vi spelade europamatcher över 30 omgångar.
För att ni började europaspelet genom att kvala mot Rijeka den 21 juli, och efter det spelade ni 15 omgångar i Allsvenskan som resulterade i totalt 27 poäng?
Citat:
Hur många europamatcher spelade vi före maj och efter september?
Efter september spelade ni 4 av 12 europamatcher. Och efter september förlorade ni 4 av 7 matcher i Allsvenskan. Av era 7 förluster på hela säsongen i Allsvenskan så kom 4 efter september.
Men det berodde inte på ett ökat matchande och att UECL prioriterades?
Så här då?
Rijeka 21 juli, efter det vinst borta mot Häcken 24 juli
Sepsi 4 augusti, efter det oavgjort borta mot Värnamo 7 augusti
Sepsi 11 augusti, efter det vinst hemma mot Kalmar 14 augusti
APOEL 17 augusti, efter det oavgjort borta mot Varberg 20 augusti
APOEL 23 augusti, efter det vinst hemma mot Elfsborg 29 augusti
Shamrock 8 september, efter det oavgjort borta mot Hammarby 11 september
Molde 15 september, efter det vinst mot Blåvitt 18 september
Gent 6 oktober, efter det förlust mot Häcken 9 oktober
Gent 13 oktober, efter det förlust mot AIK 16 oktober
Molde 27 oktober, efter det vinst mot Norrköping 31 oktober
Shamrock 3 november, efter det förlust mot Mjällby 6 november
11 matcher som följde direkt efter europamatcher. Totalt 18 poäng. Eller ett poängsnitt på 1,64 poäng per match. Om man räknar bort matchen mot Elfsborg (6 dagar emellan matcherna jämfört med 3-4 vid övriga matcher) blir poängsnittet ännu sämre.
Hur man än vänder och vrider på det så ökade ni inte ert poängsnitt. Ni imponerade rejält i UECL-gruppspelet men kastade förmodligen bort guldet på grund av det. Om det på lång sikt är värt det? Mycket möjligt, koefficientpoäng och att gå till UECL-slutspel (så att man "syns" ute i Europa) kan vara värt mer än ett enstaka guld på lång sikt. Men ni ökade inte ert poängsnitt.