Citat:
Ursprungligen postat av
Chillgren
Det kommer sluta med att prestige-Putin får svälja sitt ego och inse att hans invasion inte leder någonstans, förutom att han blöder ut sitt eget land och dess ekonomi.
Det är som sagt oerhört mycket prestige i det här kriget från Kremls sida. Enda anledningen till att de fortfarande stretar på med sin kanonmat och tanks från 50-talet. Ukraina har inte och kommer aldrig utgöra något hot mot Ryssland, och det vet alla.
Exakt Ryssland har inte en enda modern tank och inga soldater kvar. Hörde senast att dom ska skicka in babushkas med spadar !!!
Helt sjukt. Annat är det med Ukraina och Spöket från Kiev. Putler blir alltmer desperat och bombar sitt egna kärnkraftverk och hydrodam. Dessutom är han döende i cancer.
Ukraina har snart intagit Moskva eller ja som senast vid årsskiftet om detta ska fortsätta.
Nu är det egentligen bara för Sverige att skicka in jihadisterna från förorten så har Ukraina vunnit!!!!!
(Hör du inte själv hur jvla dumt det låter?)