Citat:
Ursprungligen postat av
sybel
Eftersom vi inte vet vad M gjort eller inte gjort, fördömer du och många fler henne utefter vad ni tror att hon gjort. Ni gör era tolkningar till sanningar och er tro till visshet och inga andra tolkningar accepteras eller ens tillåts.
Jag, som inte tar er tolkning för sanning och er tro som visshet utan envist hävdar att vi inte vet och bevis saknas, ringaktas, förminskas, fördöms, förlöjligas, anklagas för att påstå att M är oskyldig, att vara respektlös, osv i oändlighet.
Allt som avviker ifrån vad du/ni anser "normalt" fördöms. Din egen lilla värld är norm för allt och dina tankar norm för alla oavsett förutsättningar. Allt avvikande måste skuldbeläggas, förkastas och fördömas, inte ens förståelse eller acceptans godtas.
Stöveltrampet ekar i bakgrunden.
En objektiv och träffande beskrivning! Riktigt bra inlägg.
Att vrida och vända på olika hypoteser, att betrakta skeenden och beteenden ur olika synvinklar, är fruktbart i de flesta diskussioner.
Vi vet med säkerhet att J har anlagt mordbränder, strypt T till döds, skyndat sig att se till att få kroppen bortforslad för hon "kunde ju inte ha en död människa hemma," som hon uttrycker det. Märk hur hon reducerar T till ett objekt, till något som hon måste bli av med.
Eldar kroppen vid två tillfällen.
Beskyller fd pojkvän och M när hon ställs till svars, misstänkliggör grannen för att ha sexuellt motiv och ligga bakom T: s försvinnande; en förklaring till att T:s mobil åker med i hans bil.
Ingående förklaringar runt haschresor i skogen, nekande till att hennes mobil pekat ut dumpningsplats - någon annan har såklart använt den.
Vad som är genomgående, är att J obekymrat drar in vem som helst i sina försök att undgå ansvar.
Besviken på M som ljuger om dumpningsresan. Trodde att hon kände henne, men tydligen inte.
Utredarna nappar inte, trots många fantastirika och ingående förklaringar.
M har avslöjat deras hemlighet, vill sätta dit J för mord. M har brustit i respekt och sin vana trogen är hon fast besluten att skipa rättvisa.
M har svikit och det brinner i skallen på henne. Av hämndlystnad.
Fram tills nu har hon ljugit i förhören, hennes trovärdighet är låg, vilket hon är fullt medveten om.
Hon listar ut och producerar därefter en helt ny story tre veckor efter M: s erkännande. Vänder på tidsaxeln så att mordet inträffar senast kl 02:00 istället för en halvtimme senare .
Varför inte utreda J: s agenda här och fråga sig vad J - den lömska strategen med framförhållning - tyckte sig kunna vinna på att sänka M: s trovärdighet genom att plocka bort kökssamtalet och M: s badrumsbesök.
Istället är det fullt fokus på sådant som att M inte direkt frågade vad som hänt. Helst med ett förskräckt utrop, som tjejer förväntas reagera med när de blir rädda.
Varför reagerade M inte si, varför gjorde hon inte så? Det kan bara betyda en sak - M är skyldig.
M: s grad av vakenhet och deltagande i ett mord är två skilda frågor som ska hållas isär. Full vakenhet är inte automatiskt detsamma som att hon är skyldig till mord.