Samlade kommentarer om bostadskö
Citat:
Ursprungligen postat av
Arbetsskygg
Vem vet hur världen ser ut om tjugo år? Sedan måste man ju inte bo i storstaden heller. Det är ingen absolut nödvändighet. Och vad gör du om barnet vill plugga någon annanstans när han eller hon är tjugo? Flytta utomlands eller till någon universitetsstad i Sverige? Backpacka ett par år i Costa Rica? Det finns mängder med om och men när det handlar om helt andra personers framtid så långt som en halv mansålder fram i tiden.
Som sagt, ta det lugnt och låt barnet bli den det själv vill istället för att du ska vara admin över hans eller hennes framtid. Det är en djupt ohälsosam idé.
Däremot var idén om att skapa en epostadress och fylla denna med minnen bra. Det kan vara en fin studentpresent eller myndighetspresent på artonårsdagen.
Ingen
måste ju bo i storstaden, men jag kan bara tala från egen erfarenhet att man kan komma en punkt då man faktiskt behöver flytta till en större stad. För min egna del har jag backpackat i flera år, gjort hela min universitetsutbildning utomlands samt bott och arbetat i flertalet europeiska huvudstäder innan jag fick ett “offer I couldn’t refuse” — och vipps så hamnade man i Stockholm. Då var jag +30 år. Det var inte helt lätt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lyzza
Alltså? I vilken värld lever du i? Mitt i smeten i Stockholm?
Om du bott på landet så hade du bara vatt gla om det var en frisk unge och sett tiden an.
Du kan inte veta något om framtiden så lugna ner dig.
Dagis är väl det första men ni ska väl vara föräldralediga?
Ni kan turas om så kan ni vara hemma länge. Den som tjänar minst kan gå ner i arbetstid. Då slipper ni få en massa sjukdomar från dagis som bara gör att ni får vabba hela tiden.
Vårt barnbarn var frisk tills hon började på dagis sen var det kört. Och det drabbade hela familjen. Ena grejen avlöste den andra. De blev helt slutkörda fysiskt och psykiskt.
Japp, stämmer, bor i Stockholm.
Ja, dagis och VAB och allt vad det innebär kommer bli en utmaning, det känns dock som att det är ett nödvändigt ont som jag inte kan göra så mycket åt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nugattimackan
Första meningen är bara förbryllande

det låter som om du tror att 10 milj människor drömmer om Stockholm, men bara 7 flyttar dit och sedan därifrån när de "testat"
Nyfikenhet är toppen, men tänk också på att du som förälder måste kunna det du svarar på, inte bara säga "vad säger google då?"

men jag gillar tankebanan, men det är du som kommer få dra lasset för att "tvinga" ungen att testa allt också.
Lycka till i framtiden.

Förstår inte vad som är “förbryllande”? Jag tror inte det är speciellt vanligt att “drömma” om att bo i Stockholm, men jag tror att det är
många som flyttar till Stockholm för att studera eller jobba.
Tack för input! Ja, jag ska försöka använda Google / mobilen så lite som möjligt, istället tror jag på böcker. Vi får se hur tungt lasset blir
Tack!
Citat:
Ursprungligen postat av
Kosmos.
Sparpengarna är enbart till för att ge barn en bostad i ett tryggare område. Har man nog sparande för det är det bra. Det är för barnets trygghet i dagens Sverige. Allt utöver det som EPA traktorer märkeskläder osv är bara curling/slöseri och mest för rika.
Precis så är det. Tanken med både bostadskö och sparpengar är att det ska kunna göra en eventuellt jobbig (boende)situation lite mer lätthanterlig. Sparkapital kommer absolut inte spenderas på lättvindig konsumtion. Förhoppningen med detta är egentligen att ungen inte ens kommer behöva ta del av sparpengarna, och då kan de gå vidare till nästa generation.