Citat:
Ursprungligen postat av
staticage
Vad är eran erfarenhet och syn på detta är det så jävla bra löner? Eller är jag för gammal och missat tåget? Har ni ångrat utbildning? då ni trodde att det skulle ge mer i lön men så var inte fallet?
Uppdelningen arbetare / tjänsteman är inte längre relevant för svenska förhållanden.
På det stora hela i Sverige har löneklyftorna ökat, men inte primärt mellan arbetare (blue collar) och tjänstemän (white collar), utan mellan vissa typer av yrken. Ex kan du relativt enkelt komma upp i omsättning för att ha över 100 kkr / månad i totala lönekostnader* för dig själv om du fakturerar timmar från egen firma inom något halvkomplicerat, allt från någon form av devops-arkitekt till managementkonsult till hyrläkare. Detta är väsentligt högre än många klassiska tjänstemannayrken, säg inom HR eller ekonomi, chefer undantaget.
Sen har utbildning lite att göra med arbetare / tjänsteman, utan det snarare är en beräkningsteknisk grund för redovisningen. Direkta kostnader kopplas ofta till arbetare / blue collar, och indirekta lönekostnader till tjänstemän / white collar.
Intressanta förändringar är exempelvis hur läkare har gått från att vara högre tjänstemän i en gammalsvensk byråkratisk bemärkelse till en direkt kostnad i NPM-ländernas land.
* Notera lönekostnad, inte lön