Citat:
Ursprungligen postat av
Tylfo
Hejsan!
Jag har en polare som arbetar på ett av Sveriges största lager där hans arbetsuppgifter är att plocka varor och hantera in och utleveranser med truck nattetid. Han jobbar 45 timmar i veckan. Han säger att han har en lön på 65tkr(brutto) i månaden. Kan det stämma? Nu tror jag inte att han skulle ljuga men det låter ju jävligt bra. Ni som jobbar på lager nattetid skulle ni säga att det låter rimligt eller är det en ovanligt hög lön? Han har precis börjat också med noll erfarenheter sen tidigare.
Jag själv blev riktigt sugen på att söka jobb där pga lönen. Så om jag åker dit på intervju kan jag förvänta mig att det är den lönen eller ska jag inte ha så höga förväntningar?
Folk ljuger hela tiden om sina löner.
Kollar bara på IT-fånarna. Snackar du med dom, så är det 70-95k i månaden. Sen efter några öl, kryper sanningen fram, och dom får ut runt 30-35 efter skatt i många fall, om ens det.