2023-06-23, 20:30
  #253
Medlem
Zaedrewss avatar
Ja det är högst beklagligt och helt oväntat. Att ett folk som är på väg att bli minoritet i sitt eget och enda land beklagar sig över detta!

Tänk om man frågat folket om detta. Vill ni ha massinvandring och om det säg om 50 år är muslimer i majoritet och sharia som styr? Men det gjorde man inte.
Citera
2023-06-23, 20:34
  #254
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Nä, jag vet inte, men jag har läst tusentals böcker om makt och dess ambitioner från forntid till idag, så jag betraktar mig kunnig i området. Historien upprepar sig inte, men maktens och ideologins funktion går igen. Den som studerar historia har en fördel: vi vet hur det gick. Utifrån det kan man se mönster.

Det jag finner patetiskt är att vissa betraktar dagens elit som utommänsklig med egenskaper som överträffar allt. Och som om styrande i Europa en har fiskmås hjärna jämfört med genierna i imperiet. Det här är i samma anda som dem som tror att migranterna skulle bli svenskar så fort de passerade gränsen. Bara det att man istället geniförklarar imperiebyggarna och dess ambitioner.

Det är inte eliten som är utommänsklig utan det den normala svensken/européen som är dum i huvudet.

Du kan också säga att eliten är "utommänsklig" för en normal person var problem är att betala hyran och vad priset på falukorv är.

Svenskar i synnerhet tror att alla människor på jorden är mer eller mindre som de själva. De kan inte föreställa sig att det kan finnas personer med helt andra tankesätt och prioriteringar än de själva.

Om du tar en person med ett helt annat värderingssystem än dig själv som bryr sig om helt andra saker så blir den obegriplig och utommänsklig för dig.
Citera
2023-06-23, 20:55
  #255
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Komplottist
Läget är allvarligt nu. I nätforum sprids vad som sägs vara antistatlig propaganda som kan leda till våld i två vågor

Hur kan jag som upplyst medborgare skydda mig mot att luras av dessa skrönor och att dras med i dessa två vågor? Hur kan det ha gått så långt att folk verkligen misstänker att vårt folk är döende, kuvat och samhället i totalt förfall?

https://www.dn.se/sverige/valdsdad-kopplas-till-antistatlig-extremism/

De säger att de är rädda för extremistiska grupperingar och att folk ska bli påverkade till att bli "terrorister" av antistatlig propaganda som sprids, och som jag antar att de anser vara falsk information.
Vad de egentligen är rädda för är att medborgarna på sikt ska starta en folkrevolution mot makten.
Citera
2023-06-23, 20:55
  #256
Medlem
53....so whats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tomtekukar
Det är just den här typen av sanningar som Säpo vill stävja. Sluta nu innan vi alla dras med....

Jamen då så, då fattar vi.
SÄPO skall kväva den del av befolkningen som har rätt om att landet går åt helvete med våra politiker goda minne. Dom som påstår detta är ju inte bara alternativmedia utan politiker, statliga tjänstemän, poliser, vårdpersonal, kommunala tjänstemän... listan är hur lång som helst.
Att stävja en sanning går inte. Möjligtvis bombas bort, men det är inte SÄPO till för.

Är detta gamla sosseplaner som fortfarande smörjs av nån diffus organisation i det fördolda eller vad?
Citera
2023-06-23, 21:13
  #257
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Smart vet jag inte, Det fungerade uppenbart inte. Tanken är inte att utrota alla vita européer och ersätta dem med araber.

Idén med bland annat mångkultur var att migranterna skulle bli som svenskar så fort de anlände. Så blev det inte och nu står vi med de här konsekvenserna. Detsamma gäller SD-hatet och antirasismen. Kriget mot oliktänkare har pågått i decennier. Nu har de 20 procent, är med i regeringen och deras åsikter delas av 70 procent av befolkningen. Är det då verkligen SD som hotar friden och demokratin? Man måste vara bra jävla skruvad om man fortfarande tror på det.

Jag tänkte säga detta, och kan lika bra skriva det här.
När Sverige hade Lasermannen skylldes det på främlingsfientliga medier som piskat upp stämningen, trots att Ausonius begick brotten för att ta fokus från sina bankrån.

Men medierna tystade sin invandringskritik, till skillnad från i andra länder. Ändå hade vi en vit makt rörelse i mitten av 1990-talet med ett par mord och fler angrepp.

Så medierna tystade ännu mer invandringskritik och tog åt sig äran av att vi inte hade ett invandringskritiskt parti i riksdagen, till skillnad mot Danmark (som en DN-journalist hånfullt skildrade som rasistiskt i sin bok "världens lyckligaste folk", som hon vann ett journalistpris för).

Nu har vi ännu fler invandrare, ännu fler problem, och ännu fler "rasistiska" rörelser, alt-medier. Exempelvis han i Trollhättan med fler. Vad jag vet har de inte det i det "rasistiska" Danmark.

Media-politiker-akademikers maktsymbios misslyckas eftersom folk kan se med sina egna ögon kan se vad som händer. Det är det enda vi haft på vår sida egentligen, sanningen och verkligheten.
Citera
2023-06-23, 21:18
  #258
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Komplottist
Läget är allvarligt nu. I nätforum sprids vad som sägs vara antistatlig propaganda som kan leda till våld i två vågor

Hur kan jag som upplyst medborgare skydda mig mot att luras av dessa skrönor och att dras med i dessa två vågor? Hur kan det ha gått så långt att folk verkligen misstänker att vårt folk är döende, kuvat och samhället i totalt förfall?

https://www.dn.se/sverige/valdsdad-kopplas-till-antistatlig-extremism/

Lugn. Så här skyddar du dig:

Säger din källa att det pågår en internationell konspiration där en ond elit styr migrationen i världen i avsikt att byta ut den vita kristna befolkningen i Europa mot en mörkhyad muslimsk befolkning? Detta är en konspiration. Det finns ingen internationell elit som styr migrationen i världen i avsikt att byta ut den vita kristna befolkningen i Europa.

Säger din källa att den vita kristna befolkningen i Europa och Sverige de facto håller på att bytas ut mot en mörkhyad muslimsk befolkning? Se dig omkring. Detta är sanningen. Men det finns ingen internationell elit som har bestämt att detta ska ske.
Citera
2023-06-23, 21:25
  #259
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sickmyduck
Regeringen har förklarat krig mot svenska folket och krig är vad de ska få.

Hur ska de få det? Genom arga oneliners på Flashback?
Citera
2023-06-23, 21:29
  #260
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sickmyduck
Regeringen har förklarat krig mot svenska folket och krig är vad de ska få.
Det finns 12-åriga blattar med mer våldskapital än vad du har.
Hur hade du tänkt dig att detta krig skall utspela sig?
Vilken roll tänker Du ha?
Citera
2023-06-23, 21:30
  #261
Medlem
Enydrions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egna-tankar
Lugn. Så här skyddar du dig:

Säger din källa att det pågår en internationell konspiration där en ond elit styr migrationen i världen i avsikt att byta ut den vita kristna befolkningen i Europa mot en mörkhyad muslimsk befolkning? Detta är en konspiration. Det finns ingen internationell elit som styr migrationen i världen i avsikt att byta ut den vita kristna befolkningen i Europa.

Säger din källa att den vita kristna befolkningen i Europa och Sverige de facto håller på att bytas ut mot en mörkhyad muslimsk befolkning? Se dig omkring. Detta är sanningen. Men det finns ingen internationell elit som har bestämt att detta ska ske.
Nej, de bara råkar tycka samma saker allihop, en ren slump...
Citera
2023-06-23, 21:34
  #262
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Komplottist
Det blir allt svårare att skilja agnarna från vetet

Det känns ibland som om jag är utsatt för en komplett komplott från alla håll och kanter
Poängen med rysk desinformation och rysk propaganda är inte att ge folk en alternativ bild av verkligheten och övertyga folk om denna. Poängen med rysk desinformation och rysk propaganda är att destabilisera vår verklighetsuppfattning, och få oss att tvivla på om någonting är trovärdigt från något håll - alls.

Den sovjetiska propagandan handlade alltid om en alternativ verklighet. Men efter Sovjetunionens fall har den ändrat form. Den bygger inte på att övertyga dig om att något är sant, eller inte sant, utan istället installera känslan i dig att man kan knappt lita på någon myndighet eller någon information ifrån något håll längre. Den propagandan är inte intresserad av vad du tror. Den är intresserad av att du ska börja tvivla, på allt, och ge dig känslan av att ’allt är fel’ och börja ta tag i saker i samhället på egen hand. Men eftersom alla ’handlingens män’ vill olika saker, så blir det då teoretiskt politiskt inbördeskrig, där alla slåss mot alla. Lite som i Syrien just nu.

Ryska propagandan handlar om att få västerlänningar att tappa förtroendet för sina politiska institutioner, myndigheter, media, och militär m.m. Att få västerländska medborgare att ifrågasätta om deras politiska institutioner är legitima eller ens värda att bevara. Målsättningen med desinformationen är att vi som medborgare ska börja betrakta och behandla varandra som fiender, som landsfientliga, bara för vi inte delar samma hemkokta verklighetsbild som någon annans hemkokta verklighetsbild.

Hemkokt, därför att ingen officiell information eller deklaration går att lita på längre, man måste ifrågasätta allt, och ta reda på 'den egentliga' sanningen. Och den 'egentliga sanningen' är väääldigt olika beroende på vilka man frågar, men alla agerar på sin egna sanning som om den vore det enda sanna, och hamnar då automatiskt i konflikt med alla som tycker 'den egentliga sanningen' är något helt annat. Anklagelserna om landsförrädarskap eller ryss-aganteri kommer hagla i alla riktningar, och eftersom allt är fel så är nationen i livsfara! Dvs det finns inte tid för demokratiskt tjafs, utan vi måste agera NU! Typ den linje AFS/SD gått på länge, och dessutom röstar mest ryssvänligt i EU-parlamentet av nästan alla partier oavsett land. Då blir det - teoretiskt - inbördes ideologiskt krig, utan möjlighet till ordning. Man förstör istället den stabilitet som finns. Medan den andra sidan av myntet är att dom icke-agerande personerna blir desillusionerade och deprimerade utan känsla av framtidsutsikt längre. https://svenska.yle.fi/a/7-10036647

På så sätt försvagas ett lands politiska och ekonomiska aktionskraft och inre sammanhållning, demokrati, rättsväsande, och blir en svag nation, som inte kan bjuda motstånd eller reda sig själv internt ens.

Den tacksammaste propagandan i Sverige just nu, är att underblåsa att invandrade personer är farliga och landet håller på att gå under, och att i princip samtliga politiska krafter i landet är emot sitt eget lands bästa. Ju mer folk tycker det, desto mer ryssvänlig blir man – vare sig man avser det eller inte, förstår det eller inte.

Det här är inget nytt, det är gammal skåpmat som många politiska makter- även koverta operatörer som Stasi, CIA, KGB, DGSE osv - ägnat sig åt så länge man kan minnas. Och SÄPO har rapporterat om den här utvecklingen i kanske dom sista 10 årens årsrapporter.

Dom farligaste krafterna i samhället just nu, enligt SÄPOs sammanfattningar, hittar man inte i klaner, eller inom samfund/beteckningar som hudfärg, religion, etniskt ursprung, politisk tillhörighet eller liknande. Dom farligaste krafterna idag hittar man istället ibland individer eller mycket små grupperingar som radikaliserats i sin tro att allt är åt h-e, ingen vet nånting, ingen gör nånting, landet- eller andra egenintressen är på undergångens rand, och man vill göra slag i saken genom att agera praktiskt för att påverka den utvecklingen.

Dom mest synliga av dom på senare tid är kanske Anders Breivik, Peter Mangs, Rakhmat Akilov, Theodor Engström m.fl. Men SÄPO har tagit många av dom innan dom kunnat agera, tack och lov. Men rysk propaganda vill inte vi ska tro på det, eller tro på nånting som sägs från offentligt håll alls. Det är lite som anti-vaxarna, fast snarare "anti-allting" typ. Lyckas man dessutom koppla ihop att det skulle vara är förståndigt, rentav "intelligent" att ifrågasätta och inte tro på nånting från offentligt håll, då har propagandan fått väldigt bra grogrund.
__________________
Senast redigerad av Robbinist 2023-06-23 kl. 22:17.
Citera
2023-06-23, 21:37
  #263
Medlem
PedoJoeBidens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AnonOnMouse
Vad är SÄPOs uppdrag? Diskutera i smågrupper.
Att skydda staten till varje pris.
Oavsett om Kristersson, Löfven eller en Stalin sitter vid makten.
Dock tycker jag inte SÄPÖ ska springa runt i media som dom gör allt oftare nu för tiden, känns som att dom driver politisk opinion snarare än att verka i skuggan.
__________________
Senast redigerad av PedoJoeBiden 2023-06-23 kl. 21:39.
Citera
2023-06-23, 21:54
  #264
Medlem
AnOldBeginnings avatar
Tycker FOI kommer med en rapport i kvartalet om hur onda och farliga svenskar är som har mage att påpeka de problem de ser framför näsan i svenska samhället.

Tydligt att försvaret tycker det största hotet är Svenskar. Söker de kanske mandat att få handla mer i interna göromål istället för bara utrikiska. Det verkar onekligen så på FOI:s idoga propaganda...ehm, "forskning" menar jag.

Politiska och ekonomiska eliten har ju aldrig något ansvar. Extremistiskt att anse att de med mest makt har mest ansvar över det som sker.
Politiker och rikingar, se hur farlig och hotfull pöbeln är, ni behöver oss att försvara er mot dom. Dela med av er makt och era pengar så kan ni känna er trygga. Låt oss styra folket internt också.
Är helt jävla övertygad om att FOI är infiltrerad av femtekollonare. Tänkt det flera gånger på deras jävla absurda propaganda som är helt utanför deras ansvarsområde, nu är det fan bekräftat.


Visst hoppar utrikiska troll på ett lands negativa sidor och eldar på de. Men de hoppar på just problemen som redan finns där, så jävla mycket mer effektivt än å hitta på helt nya som folk genomskådar på en sekund. Att "svenskar trycks undan och kuvas" är ju bara våldsbejakande extremisters propaganda, inte en enda människa känner ju så på riktigt när en tredjede av sveriges befolkning späds ut med utrikisk på 15-20 år. Extremism att se vad som pågår, extremism att känna det, och framförallt våldsbejakande att tycka de.

Få ut de där jävla infiltratörerna från FOI. Är ju för fan ett säkerhetshot av enorma proportioner.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in