2023-06-21, 02:17
  #961
Bannlyst
Ubåt, ser ju för fan ut som en svävare.
Ser väldigt påkostat ut, dom började väl få ont om pengar och slängde in ett par miljardärer med hög risk att nåt kunde gå fel..
Citera
2023-06-21, 02:18
  #962
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
Fast det står väl ändå inte i kontraktet att företaget har rätt att ljuga för sina kunder om vilka säkerhetsdjup som gäller för ubåtens material?

Det där med rutan som bara var skyddsklassad för 1500 meter eller vad det var ogiltigförklarar ju hela deras friskrivning i ett svep.

Ja då, som att hoppa bungyjump och det plötsligt kommer fram att linan är flätad i garaget hos ägaren av två dudes som ser ut som Simon och Garfunkel. Spelar inte mycket roll vad som står i friskrivningen då.
Citera
2023-06-21, 02:25
  #963
Medlem
FenrirGreybacks avatar
Vet man om dessa människor lever just nu eller finns det risk att den exploderat och alla dött?

Vad försöker dom med just nu för att överleva? Åker ubåten djupare eller har dom fastna i samma höjd och sväver?
Citera
2023-06-21, 02:27
  #964
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FenrirGreyback
Vet man om dessa människor lever just nu eller finns det risk att den exploderat och alla dött?

Vad försöker dom med just nu för att överleva? Åker ubåten djupare eller har dom fastna i samma höjd och sväver?
Imploderat* i detta sammanhang.

Men nej, ingen vet någonting. Experter konstaterar rätt solklart att chanserna är ca noll att de kommer överleva detta dock.
Citera
2023-06-21, 02:28
  #965
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
Det där med rutan som bara var skyddsklassad för 1500 meter eller vad det var ogiltigförklarar ju hela deras friskrivning i ett svep.
Det där kan ju bara inte stämma?! Ingen är så jävla korkad att de konstruerar en farkost som ska ner till 3800 meters djup men använder glas som bara garanteras hålla till 1500. Man får nog inte med sig NASA och Boeing som samarbetspartners under så amatörmässiga premisser heller.
Citera
2023-06-21, 02:28
  #966
Medlem
FenrirGreybacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kukflash
Vill man utforska Titanic så finns det bara ETT sätt. Genom att sätta murar kring hela fartyget, från sjöbotten till ytan. Sedan får man pumpa ut allt vatten innanför murarna för att frilägga vraket. Tänk på att det är 3 km djupt, ingen lätt uppgift och kommer kosta mycket tid och pengar, men gör man detta så kommer man att bli mycket rik.


Menar du då att dom ska pumpat ut så mycket vatten som 3000 meter ner till havsyttan för att sedan när det är klart skicka ner folk? Det där är inte möjligt samt riktig farligt, hade tagit nästan 1 år att få bort så mycket vatten från havet.
Citera
2023-06-21, 02:29
  #967
Medlem
FenrirGreybacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mergimsuger
Imploderat* i detta sammanhang.

Men nej, ingen vet någonting. Experter konstaterar rätt solklart att chanserna är ca noll att de kommer överleva detta dock.


Läste också att experterna konstaterade det, men man vill ju veta om de sitter och har världens ångest just nu eller om de liksom är helt väck redan vid dethär laget.
Citera
2023-06-21, 02:34
  #968
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FenrirGreyback
Läste också att experterna konstaterade det, men man vill ju veta om de sitter och har världens ångest just nu eller om de liksom är helt väck redan vid dethär laget.
Sannolikheten är ju att de är döda sedan första dagen. Men de kan ju för all del leva tills i övermorgon när det inte finns luft kvar om det bara rör sig om elfel eller att de fastnat i något etc. 2,5x1,4m på fem personer i några dygn. Potentiellt kolsvart och iskallt.
Citera
2023-06-21, 02:40
  #969
Medlem
ziggarillens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaneHaj
Det bästa scenariot är att dom guppar på ytan nånstans. Men dom kommer inte komma ut för dom är intryckta som en konservburk som måste öppnas utifrån. Och syret börjar ta slut…
Måste vara jobbigt att veta hur bra dom hade haft det om dom stannat på land. Ofattbart hur någon kan kliva in i detta hemmabygge.
Citera
2023-06-21, 03:07
  #970
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Sqrbanken
Missat denna. Intressant.
Sammanfattningsvis så tar experten (ödmjukt, helt med betoning på vad han tagit del av och förstått det som hittills) bla. upp:

Ingen sakkunnig expert på området (i meningen bygga djuphavsfarkoster) involverad utan man har anförtrott två unga, nyexade (och därmed orutinerade) college-dudes uppgiften. Livsuppehållande system förmodligen helt otestade på specat maxdjup, ett djup man inte låtit kärran ens vistas på ännu.

Skrov byggt i kolfiber som tydligen inte krackulerar/"snackar" utan splittras likt porslin utan förvarning om det väl skiter sig. Om detta skett, vilket inte är omöjligt med tanke på att kärran inte vistats djupare än 3K meter tidigare så gick det åtminstone jävligt fort vilket vore att föredra framför dödsvaka i 98 timmar.

Ingen möjlighet till att ventilera skrovet (i händelse av rökutveckling etc.) och inga uppgifter om nödmasker (ordval?) ombord. Kommunikationen har skitit sig tidigare varför experten misstänker att man dröjde med att slå larm i förhoppning om att ubåten skulle visa livstecken igen likt senaste gången.

Och ja, TV-spelskontrollerna var inte han heller speciellt imponerad över.

Tack för länken, kristallklar. Hur är det ens möjligt att brista på så många punkter? Förstår t.ex. inte varför man valt att inte kunna öppna inifrån, blir ju rena dödskammaren. Denne Aaron (Sub Brief), inser redan att det är kört.

Länken:
https://m.youtube.com/watch?v=4dka29FSZac&feature=youtu.be
Citera
2023-06-21, 03:08
  #971
Medlem
Okej, låt oss se nu om jag fattat detta rätt efter att ha kollat ett antal klipp och artiklar, rätta mig om jag är helt åt helvete ute och cycklar. Dom använder sig av ett jäkla hemmabygge, designat av collegestudenter för att dyka nästan 4000 meter med hjälp av en Logitech kontroll. Och ovanpå detta är luckan man kliver ut och in ur fastbultad kontrollen är dessutom TRÅDLÖS. Och för detta har tre svinrika turister hostat fram 250000 dollar vardera?

What could possibly go wrong?!?

Alltså man hade inte ens kunnat lanserad detta som en dålig b-skräckfilm, det är ju bara för idiotiskt. Jag vet man ska vara respektfull men listan på WTFs är alldeles för överväldigande
Citera
2023-06-21, 03:30
  #972
Medlem
Regeringsbildares avatar
Att förlora kontakten med ubåten var alltså inte oväntat, snarare väntat att det skulle ske. Vad som inte var väntat var att de inte återupptog kommunikationen påväg upp igen.

Ett alternativ till att ubåten läckt in vatten och imploderat skulle alltså kunna vara att ubåten besökte titanic helt enligt plan, men sedan fastnade där nere i något. Vad jag förstått från intervjuer med andra som varit där nere så är det ibland starka strömmar som kan knuffa en ubåt ur sitt läge. Var bland annat en journalist som intervjuades som sa att han fastnade vid en av Titanics propellrar under en expedition och satt fast i en timme innan de tog sig loss.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in