2023-03-16, 19:58
  #2473
Medlem
populopiduss avatar
NA hjälpte mig faktiskt att bli kvitt från mitt beroende. Jag gick på ett möte när jag tände av från blandmissbruk och möttes av samma obehagliga hjärntvättade människor som på valfri frikyrka (jag är uppväxt i dessa miljöer så känner igen det direkt).

Blev extremt motiverad att sluta på egen hand när jag hörde allt bulshit om att man inte har makt att sluta själv, alltid är beroende och allt annat skit. Lämnade mötet med en fast beslutsamhet att lägga av utan hjälp och aldrig mer börja igen.

Gick hem och kastade alla piller och slutade cold turkey med benzo och tjack. Det tog en vecka sen var jag hyfsat återställd. Ytterligare en vecka senare var jag helt återställd. Detta är tre månader sen och har sedan dess inte druckit en droppe, inte tagit ett piller eller någon drog.

Har helt släppt mitt beroende eftersom jag bestämde mig för att möta det i mig som jag flydde ifrån. Mår bättre än på många år och kommer aldrig någonsin börja igen - har liksom inget sug och känner snarare en avsmak när jag tänker på skiten.

Samtidigt har jag en vän som är totalt fast i NA-träsket, alienerat sig från vänner/omvärlden, citerar floskler från NA när man pratar med honom och är helt hjärntvättad.

Så jävla glad att jag bara gick på ett möte.
Citera
2023-03-16, 20:07
  #2474
Medlem
busy-signals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av populopidus

Stort grattis, bra jobbat!!

Ja, vilket himla trams att man skulle vara evigt maktlös inför sitt beroende.
Citera
2023-03-18, 10:06
  #2475
Avslutad
Håller på och söker på mig själv för jag har lite tråkigt. Jag upptäckte att jag skrev detta för 13-14 år sedan i denna tråden:

Citat:
AA:s behandlingsprogram formulerades på medeltiden.

Den samtida vetenskapen visste ingenting om gener. Ingenting om signalsubstanser och belöningssystem. Man visste knappt vad alkohol var kemiskt sett och vilka effekter det hade på nervsystemet, utöver att man blev "full" på det. På den här tiden skrev läkare ut kokain på recept mot opiummissbruk. Sigmund Freud var en stor vetenskapsman. Den medicinska vetenskapen var i sin linda. Man hade just kommit på att mikroorganismer kan orsaka sjukdomar.

Ställ er frågan: Vad är chansen att AA:s grundare, två religiösa fanatiker och vetenskapliga idioter, råkade hitta ett fungerande botemedel mot något så komplext som missbruk i denna tid?

Över ett decennie senare är jag än mer övertygad. Anledningen till att vi har drit som AA och NA är att det inte satsas på evidensbaserade metoder. Anledningen till att du slussas till 12 steg är att samhället skiter i dig, då missbrukspromlematik är för komplext och för dyrt att satsa på.

I somras såg jag tom. Scientologernas frontgrupp Narconon (som vill att vi ska förväxla dem med "förtroliga" NA) annonsera i SLs vagnar. Situationen för missbrukare har drastiskt försämrats. Du kastas av samhället till vargarna. Sekter, tvivelaktiga "entreprenörer" och riktigt destruktiva saker som SIS och LVM.

Om du är missbrukare: inse att samhället skiter i dig.
__________________
Senast redigerad av löktårta 2023-03-18 kl. 10:10.
Citera
2023-03-18, 10:36
  #2476
Medlem
populopiduss avatar
AA/NA göder samma beroende som dom droger man försöker sluta med och man byter helt enkelt beroendet mot ett annat.

Det är samma princip som om man övergår till nikotinfritt snus. Det löser inga problem annat än att man tillfälligt får i sig färre gifter. Men eftersom beroendet upprätthålles så är det lätt att börja missbruka igen. Sen är det bara att komma tillbaka till möten igen för lite semester.

AA/NA är ett missbruk som vilket annat som helst.
Citera
2023-03-18, 11:00
  #2477
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av populopidus
AA/NA göder samma beroende som dom droger man försöker sluta med och man byter helt enkelt beroendet mot ett annat.

Det är samma princip som om man övergår till nikotinfritt snus. Det löser inga problem annat än att man tillfälligt får i sig färre gifter. Men eftersom beroendet upprätthålles så är det lätt att börja missbruka igen. Sen är det bara att komma tillbaka till möten igen för lite semester.

AA/NA är ett missbruk som vilket annat som helst.

Detta förutsätter att AA/NA "fungerar". Vilket naturligtvis inte är fallet. Den stora majoriteten av tolvstegare tar återfall på återfall på återfall...
Citera
2023-03-19, 20:26
  #2478
Medlem
populopiduss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av löktårta
Detta förutsätter att AA/NA "fungerar". Vilket naturligtvis inte är fallet. Den stora majoriteten av tolvstegare tar återfall på återfall på återfall...

Det var precis det jag menade med det jag skrev.
Citera
2023-04-03, 09:40
  #2479
Medlem
12 stegs programmet bygger på hjärntvätt och manipulation. Dessutom mobbas det hejvilt i "speglingar " efter redovisningar i stegarbete. I vart fall på det 12 stegs behandlingshem jag befann mig på. Fly medans ni kan innan ni mals ner och kommer ut likt Kristi brud i 12 stegens namn.
Citera
2023-04-07, 21:58
  #2480
Medlem
Boots84s avatar
Gick dit i början på året efter att jag insåg att jag faktiskt har problem med alkohol och aldrig har kunnat dricka normalt utan tills man slocknar.

I början kändes det riktigt skönt att välkomnades och man kände igen sig i många delningar och jag struntade i gudsnacket och satt mest och bara kände positiv energi med mitt kaffe.

Efter nån månad började det kännas som det bara upprepades med samma ingresser, läsning och samma delningar från samma gubbar. Men det var ju fortfarande trevligt och jag antog att jag hörde hemma där.

Efter nån månad till började det kännas riktigt tjatigt och nu började medlemmarna vända sig emot mig för att jag inte köpte stora boken och jobbade i stegen samt skaffade en sponsor. Så jag började igenom stegen lite mer noggrant och det är ju nästan bara megaflum och skit. " Erkänn att du var maktlös inför alkoholen" , det var jag ju inte, jag slutade ju själv och gick dit? Och denna jävla högre makt och gud-tjatet...
Så nu har jag inte gått dit på ett par veckor och det känns riktigt bra.

Dom börjar med att förklara att det inte är religiöst och att det inte är en sekt men det vette fan...
Citera
2023-05-27, 04:30
  #2481
Medlem
Finns det någon som faktiskt är ateist som lyckats ta till sig programmet? Vad var den högre makten i så fall och hur kunde ni koppla den till att "den högre makten" skulle ta hand om ditt missbruk?
Citera
2023-06-14, 01:04
  #2482
Medlem
Det var fem år sedan jag skrev i den här tråden nu. Jag kom att tänka på NA häromdagen och min process att gå ur sekten. Jag läste mina inlägg här igen och jag håller med mig själv än idag. NA är en sekt och man gör bäst i att hålla sig långt borta från tolvstegsrörelsen. AA är inte bättre och inte heller alla andra XA-grupper som fokuserar på diverse problem. De håller kvar människor i ett livslångt “program” där de inte tillåts ge sig själva cred för sin egen utveckling. De lär sig att se sig som livslångt sjuka människor som behöver gemenskapen för att inte balla ur. Sanningen är ofta långt därifrån. Människor kan utvecklas och växa. Det kräver mycket arbete och ofta mycket tid, men det går att ha ett pissigt liv och destruktiva mönster och sedan utvecklas.

Denna gång jag skriver här blir det nog ännu mera wall of text än förra gången.

Jag ville skriva här igen, kanske för att visa att såna som jag finns. Vi som hoppat av och tagit oss ur sekten. Jag tror nog att jag igen kommer få svar från medlemmar som har invändningar mot det jag skriver.

På tal om invändningar - i NA så är det ett begrepp som beskriver invändningar mot programmet och tillfrisknandet. Alltså, kritiska tankar mot programmet. Vi behöver göra oss av med våra invändningar, ta upp dem med vår sponsor eller be Gud avlägsna dem, för att kunna tillgodogöra oss programmet. Invändningar är ett ord inom NA för sjukdomens manipulation. Det finns inga begrepp som beskriver en rent intellektuell kritik av programmet.

Jag har glömt så många begrepp och ord men läste om en del texter idag. Det känns så avlägset nu så att jag glömt hur allting fungerade, men vissa saker minns jag. Det är väldigt lätt att inte uppfatta sekterismen i början, den kommer successivt. När den inträffar är man så djupt insyltad i deras tänkande och begrepp att man är kognitivt inlåst. Man inser inte att man blivit en sektmedlem, för tänkandet känns som en del av ens eget tänkande. Men när man har ett tänkande som egentligen inte är ens eget, som inte grundar sig i ett riktigt tänkande utan snarare är en del av en hjärntvätt, så drabbas man regelbundet av kognitiv dissonans i möte med världen. Jag tror att många gamla XA-medlemmar som delar med sig av hur deras sjukdom är aktiv egentligen lider av kognitiv dissonans. Det känns ungefär på samma sätt. Som en bottenlös förvirring, som någonting hotfullt finns runt hörnet. Kognitiv dissonans ger i sin tur ångest och rädsla.
Jag fortsatte gå på möten för att bota min kognitiva dissonans. Jag behövde påminna mig om “programmet”. Jag behövde få känslan av att jag visst gick rätt väg. Jag minns hur lättad och ren i sinnet jag kunde känna mig efter ett möte. Som om alla mina snurriga tankar lugnade sig och jag visste var jag hörde hemma. Det är så det känns att bli hjärntvättad. Det är en stundvis skön känsla. Att återkomma till sekten är skönt. Det är därför folk är kvar. Ångesten över den kognitiva dissonansen är lätt att tillskriva själva sjukdomen, eftersom man tror att denna ständigt försöker ta över ens tänkande. Det gör det väldigt svårt att förstå att det egentligen kanske är ens egen vilja, ens eget tänkande, som uppfattar att någonting inte står rätt till.
Jag var extremt intolerant mot budskap som gick emot det jag lärt mig i NA när jag var medlem. Jag drabbades av kognitiv dissonans men beskrev det snarare som att min sjukdom “aktiverades”. Kanske någon gav mig den reaktionen genom att påstå att jag inte alls kommer vara livslångt sjuk eller att vissa med beroendesjukdom kan återgå till en normalkonsumtion. Allting sådant var livsfarligt för mig, för det kunde leda till återfall som i sig skulle leda till min död. Jag kunde även få kognitiv dissonans av att jag själv tänkte tankar om att jag inte ville vara fast i NA-medlemskapet, att jag ville expandera min intellektuella kapacitet eller mina livserfarenheter mot ett håll som inte var förenligt med programmet. Att jag egentligen ville vara intellektuellt eller känslomässigt fri. Eftersom jag lärde mig att min sjukdom är “listig”, att den försöker styra mig bort från NA:s lösning på de mest subtila vis, trodde jag att dessa önskningar och infall var sjukdomen som pratade. Jag värderar egentligen väldigt högt att få nya intryck, tänka nya tankar och få nya livserfarenheter. NA var som att gå i en själsligt förtida pension. Jag minns att jag kunde sörja det ibland. Då påminde min sponsor mig om hur jag borde vara tacksam för att jag över huvud taget lever.

NA verkar vara frivilligt och det är ett argument som återkommer om varför de inte är en sekt. “Ingen tvingar någon hit”, "ingen tvingar dig att stanna kvar". De som är nya uppmanas att “ta vad du vill och lämna resten”. Sekterism handlar inte om tvång. Tvärtom, sekter påverkar människor med helt andra medel än uppenbart tvång. De påverkar människor känslomässigt och kognitivt.
Ett talesätt inom NA är att “det är bättre att bli hjärntvättad av NA än vad droger”. Det står till och med i deras vita häfte som de ger till nykomlingen och jag har hört det talesättet i flera delningar genom åren.

Varje möte läses samma läskort upp, när jag var medlem kunde jag dem utantill eftersom jag hört dem så många gånger. En mening lyder: “Vi kan bara behålla det vi har genom att ge bort det”. Det låter ganska harmlöst, ödmjukt till och med, men det är exakt denna tanke som gör NA till en sekt. Man förväntas fortsätta vara medlem för evigt, för om man går ur så kan man inte behålla det man har. Man kommer då att återgå till sjukdomen. Det finns bara två val i NA - att fortsätta med programmet eller att ta återfall och dö. Medlemmar kanske kan tala låtsasödmjukt om att det finns andra vägar, men för medlemmen själv är det bara NA som gäller.

Hjärntvätt handlar om att bygga om språket, normalisera nya begrepp och ge dem ny innebörd. Det stänger in tänkandet i en loop som alltid leder tillbaka till samma slutsatser, sektens slutsatser. Det gör att sekter med små nyanser i språket kan styra människor, så små nyanser att någon utanför sekten inte ens uppfattar dem.
Jag ska ge er ett exempel, ett tankeexperiment. Tänk att en sektmedlem ska lyckas tänka tanken: “Jag vill gå ur NA”.
Att ta återfall har NA döpt om till att “gå ut”. Det ligger ju spöklikt nära att "gå ur" och tanken på att gå ur är otroligt farligt för en NA-medlem.
I många steg så lär man sig sortera mellan sin egenvilja och Guds vilja. Att styras av egenvilja leder tillbaka till sjukdomen, enligt NA. Hur nära ligger inte begreppen egenvilja och egen vilja? Bara ett mellanslag ifrån varandra.

Det är kanske lätt att se mina exempel som nästintill konspiratoriska. Men jag har varit med i sekten och jag vet exakt hur programmet programmerar om tänkandet. Begrunda att du ständigt förhåller dig till dessa begrepp - att “gå ut” och att styras av “egenvilja”. Båda dessa begrepp är förenat med att dö i sjukdomen. Tänk då vad svårt det är att lyckas tänka tanken att man har en egen vilja att gå ur NA. Och tänk vad rädd min sponsor blev när jag en dag sa: “Jag vill gå ur NA”. Min sponsor fruktade för mitt liv. För mig var det det första helt egna beslutet jag hade fattat på flera år.

Idag är jag ändå glad att jag var medlem. Eftersom det var så länge sedan har ilskan försvunnit. När jag gick ur kändes det som om NA hade slösat bort flera år av mitt liv, men nu känns de åren som en ganska intressant parentes i mitt liv. Jag lärde mig så mycket från gemenskapen. Jag lärde mig om sekterism, hjärntvätt, grupptänk och konformitet.

På det viset kan man ju säga att jag än idag är tacksam till NA. Tänk vad mycket jag lärt mig av dem.

Till den som vill lämna sekten:
Jag vill uppmana alla som värderar intellektuell, kognitiv och känslomässig frihet att lämna NA. Men gör det ansvarsfullt. När man har tänkt på sitt tidigare beroende som en sjukdom så tenderar man att ta svårare återfall ifall man går tillbaka till att t.ex dricka alkohol, så använd inte utträdet ur XA som en ursäkt att börja igen. Bara för att du inte är sjuk i en livslång beroendesjukdom betyder inte det att du kan dricka eller droga som om du inte har haft några problem. Dels har du uppenbarligen haft problem, dels har du påverkats av en sekt som gjort svåra återfall till en självuppfyllande profetia. Bestäm dig istället för att bevisa för de där fåntrattarna att det går att vara drogfri utan dem. Skaffa psykoterapeutiskt stöd av någon som har en riktig legitimation, skaffa psykiatrisk hjälp om du har psykiatrisk samsjuklighet och bestäm dig för att bevara din nykterhet även utanför XA. Det är en lång process att avprogrammera sig och komma till sina egna slutsatser om sig själv och sitt liv. Ge dig själv tid och håll dig nykter.
Citera
2023-06-22, 09:27
  #2483
Avslutad
Det ringer en 12-stegare till onsdagens Ring P1 och talar om "självhjälpsprogrammet", han hörs 5 minuter in.

Bedrövligt sektpräglad retorik enligt min mening, där denne snubbe väl, enligt 12-steg, har högmod i det att han inte verkar förstå att han är maktlös inför den "sjukdom" han säger sig ha, utan menar att "han" tagit sig ur "det" med "hjälp" av programmet.

XA skall väl förresten inte uttala sig offentligt?

https://sverigesradio.se/tabla.aspx?programid=132&date=2023-06-21
Citera
2023-08-28, 12:32
  #2484
Medlem
LudvigSigurdDavids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mentidero
Det ringer en 12-stegare till onsdagens Ring P1 och talar om "självhjälpsprogrammet", han hörs 5 minuter in.

Bedrövligt sektpräglad retorik enligt min mening, där denne snubbe väl, enligt 12-steg, har högmod i det att han inte verkar förstå att han är maktlös inför den "sjukdom" han säger sig ha, utan menar att "han" tagit sig ur "det" med "hjälp" av programmet.

XA skall väl förresten inte uttala sig offentligt?

https://sverigesradio.se/tabla.aspx?programid=132&date=2023-06-21
Det som slår mig är hur dessa 12-stegsfrälsta nästan alltid är människor som behöver leva i en hierarki både när de knarkar och slutar med detsamma.

Innan var det den som var mest framgångsrik som narkoman och i nykterheten är det den som gillar att höras och har längst nykter tid. Många viktiga värderingar som filtreras bort som irrelevanta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in