2023-06-13, 12:10
  #353941
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av YBB641
Reta upp Kina & Indien mfl, förlora hela flottan och armén, bli helt slaktade på varje millimeter utanför sin riktiga gräns (inget Krim för dem alltså) och så vidare. Visst, de har visat sig vara både elaka och dumma men någon gräns för dumhet finns det väl?


Nyfiken fråga, varför skulle Indien och Kina vissna om Ryssland använder taktiska kärnvapen?
Citera
2023-06-13, 12:10
  #353942
Medlem
Snapcounts avatar
Tyskarna håller igen (för stunden iallafall) :

Germany 'not able' to immediately replace lost tanks
Germany says it can't send Ukraine immediate replacements for any tanks destroyed or abandoned in battle.

In an interview with German broadcaster RTL aired last night, the defence minister was asked about footage which purportedly showed some Western vehicles lost to Russia (as referenced in our last post, and which we're looking into ourselves). These included German-made Leopard tanks.

Boris Pistorius did not confirm or deny the authenticity of the video, but said: "Unfortunately it is the nature of war that weapons are destroyed, that tanks are destroyed and people are killed."

He also said: "We will not be able to replace every tank that is now out of action".


https://www.bbc.com/news/live/world-europe-65885857

När det är sagt så kommer det ju många Leo1,5 nu i sommar, och resten av året. Vid årsskiftet skulle det väl skickas 18 Leo2 till Ukraina ?
Citera
2023-06-13, 12:11
  #353943
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av johan.topphat
Jag anser inte att Ukraina nöter ner Ryssland av media att döma. Det verkar gå segt , tyvärr. Jag hoppas verkligen Ryssland får ordentligt med pisk men förstår ändå inte hur mycket dom hade sparat i laget.
och om nu ryssen får pisk, när sätter dom då inte taktiska kärnvapen? ( även om det knappt gör skillnad förutom att kanske reta upp Kina)

Europa tränar för det totala kriget på europeisk mark, jag tror Ryssland har massor kvar. Annars skulle inte Kadyrov skrävla om Paris innan året är slut.
Citera
2023-06-13, 12:12
  #353944
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Europa tränar för det totala kriget på europeisk mark, jag tror Ryssland har massor kvar. Annars skulle inte Kadyrov skrävla om Paris innan året är slut.


Ryssland vågar nog inte bomba paris.
Citera
2023-06-13, 12:15
  #353945
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av johan.topphat
Nyfiken fråga, varför skulle Indien och Kina vissna om Ryssland använder taktiska kärnvapen?

Det var ju du själv som sa det (om Kina)😂.
__________________
Senast redigerad av YBB641 2023-06-13 kl. 12:17.
Citera
2023-06-13, 12:22
  #353946
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av YBB641
Det var ju du själv som sa det (om Kina)😂.


Sorry, OK , Indien, dom bryr sig väl inte så mycket, dom bara hatar Kina.
Citera
2023-06-13, 12:23
  #353947
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av censuria
Är det tillåtet att propagera för fred i Ukraina/Ryssland? Förmodligen inte. Är denna undersökning då trovärdig?

Om samerna i Norge och Finland gjort sig fria och krävt att samerna i Sverige ska tillhöra det nya Sameland, hade jag då velat dö för att förhindra detta? Nej, och det hade nog ingen annan svensk i heller. Så varför skulle folket i ukraina vilja dö för att ha ett område vars befolkning inte vill tillhöra Ukraina? Vad hade engelsmännen att vinna på att kriga mot Hitler (i detta skede)? De var totalt underlägsna och fick se sitt land fullständigt sönderbombat. Tyskland erbjöd dem dessutom väldigt förmånliga fredsvillkor.

En krigssituation är problematisk att undersöka. I Ukraina får du vad jag vet vara för fred. Sen finns det säkert sociala begränsningar som styr ditt svar. I Ryssland är det mer förbjudet.

Därför måste man ställa följdfrågor. Vad är du beredd att betala för fred? I exemplet ovan Samerna är i minoritet i sitt eget område. Så jag tror inte den svenska befolkningen där skulle säga ja. Det är ungefär som Ukraina. Vi kan inte låta en minoritet bestämma vad som ska hända. Då hade det varit kanske bättre för svenska samer att flytta om de inte ville bo kvar i Sverige.
Citera
2023-06-13, 12:24
  #353948
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Europa tränar för det totala kriget på europeisk mark, jag tror Ryssland har massor kvar. Annars skulle inte Kadyrov skrävla om Paris innan året är slut.

Du vet ju inte vad begreppet "totalt krig" innebär. Storbritannien praktiserade "totalt krig" redan från 1940 under andra världskriget. Tyskarna började först 1944.

Vad som pågår är övningar. Vare sig det är Nato eller ryssarna som gör detta, så ser de alltid ut på samma sätt: en fiendemakt går till anfall, anfallet neutraliseras och ett motanfall inleds som utförs framgångsrikt.

Att Kadyrov skrävlade om att han "först skulle ta Polen och därefter Paris, för att kunna nå Tyskland", visar ju bara att mannen är galen (eller också aldrig har öppnat en kartbok). Du kan inte sluta dig till omfattningen av Rysslands militära resurser utifrån Kadyrovs verbala spasmer.

Kadyrov uttalar sig (obekymrad om Europas geografi): https://www.reddit.com/r/UkrainianConflict/comments/14422os/akhmat_special_forces_comprising_of_three/
Citera
2023-06-13, 12:26
  #353949
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Europa tränar för det totala kriget på europeisk mark, jag tror Ryssland har massor kvar. Annars skulle inte Kadyrov skrävla om Paris innan året är slut.

Så är det. Inte för att de har en promilles chans att göra någonting mot Nato i Europa i verkligheten men de har visat varför det är bra att träna. Europa har ju nyktrat till och börjat rusta. Träna är en del av det.
Citera
2023-06-13, 12:27
  #353950
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mrsharpangel2
Filmen är från början av kriget det är ryska wagner trupper som dödas inte ukrainska. Fake film från ryssland igen alltså

Jaså, har du en länk eller källa?
Citera
2023-06-13, 12:27
  #353951
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Det är väl inte konstigt att han ville ha fred. Det vill nog både Ukraina och Ryssland ha i denna konflikt också. Men om du frågade samma snubbe hur mycket han var beredd att betala för att få fred så upptäcker du nog att han ville fortsätta strida. Det samma gäller i Ukraina de vill få tillbaks sitt land sen få fred.

Det fanns politiker i England, i det konservativa partiet, som ville förhandla med AH.

Så när man frågar folk vad de vill måste man ha följdfrågor. Så här ser det ut i Ukraina

"between 13 and 18 May 2022, 82% of Ukrainians said they did not support any territorial concessions to Russia, even if that meant prolonging the war. Another KIIS poll conducted in September 2022 found that 87% of Ukrainians opposed any territorial concessions to Russia. A Gallup poll conducted in Ukraine in early September 2022 showed that 70% of Ukrainians want to continue the war with Russia until they achieve victory, while only 26% favor negotiations to end the war as soon as possible.

According to a survey conducted by the Levada Center at the end of October 2022, 57% of Russian respondents favored the start of peace talks with Ukraine, and 36% preferred the continuation of hostilities."

https://en.wikipedia.org/wiki/Peace_negotiations_in_the_Russian_invasion_of_Ukra ine

Svarar på ditt inlägg i denna fråga, istället för att göda det uppenbara rysstrollet "Censurias" påståenden om att "britterna ville ge sig mot Hitler".

Britternas motstånd var oerhört viktigt för krossandet av Hitler. Det brittiska folkets insats var enastående. Hitler kallade dåvarande engelska drottningen för "Europas farligaste kvinna" eftersom det faktum att hon stannande i London under de tyska bombningarna stärkte folkets moral och vilja att stå emot Hitlertyskland.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/BJjdVG/drottningmodern-dod-101-ar-gammal

Givetvis vill ukrainarna stå emot ryzzarna eftersom de vet att deras nation annars skulle slukas av det vidriga Ryzzland. Ukrainas kultur skulle utplånas. Det är ett så vedervärdigt scenario att de hellre dör. Man förstår dem, skulle gjort samma val själv. Och som du påpekar visar alla mätningar, även de angående Zelenskys popularitet, att folket vägrar ge upp sitt land. För en fegis, tillika potentiell landsförrädare, som "Censuria" kan man lika gärna ge upp om det ser jobbigt ut att kämpa emot. Tack och lov är det få som tänker så. Därav att 97 % av oss svenskar stödjer hjälp till Ukraina vilket visar på att vi gjort analysen av kriget korrekt; Kriget är Rysslands fel.
Citera
2023-06-13, 12:28
  #353952
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av johan.topphat
Sorry, OK , Indien, dom bryr sig väl inte så mycket, dom bara hatar Kina.

Kanske. Putin fick ju i alla fall sitta på pall med nedsänkt huvud och lyssna på när Modi berättade för världen att kärlek är bättre än krig. Ser inte hur de skulle bli glada.
__________________
Senast redigerad av YBB641 2023-06-13 kl. 12:31.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in