Citat:
Ursprungligen postat av
Dalulven
Inte till mig tror jag, men har sett informationen här i tråden.
Vilket eller vilka inlägg var det i så fall?
I vilket förhör av AH säger hon det? Skulle gärna kolla upp det där närmare.
Jag kan göra det en gång specifikt till dig då.
https://wpu.nu/wiki/Uppslag:E63-00-A
"Sedan Palme vänts i framstupa sidoläge, frågar Engström, åt vilket håll sprang mannen?
Engström trodde att personen på gatan hade skjutits genom munnen. Han sammankopplade nu smällen han hört med mannen på gatan.
Som svar på Engströms fråga, pekade Lisbeth Palme i riktning mot tunneln i Tunnelgatan."
https://wpu.nu/wiki/Uppslag:E19-00-C
"Yttrade hon någonting om att det var han som gjorde det, däråt sprang han eller något? Jo det sa hon, därát sprang han och så stod hon och pekade mot gränden
Här har vi överensstämmande uppgifter på hur LP svarade på frågan om var gm tog vägen. Ni hävdar då att det bara är en turlig gissning från SEs sida och att det är lätt gissat eftersom det är ett troligt svar på den frågan. Och det är det ju såklart, det hade varit ännu säkrare om det hade varit en ovanlig respons såklart. Men det finns rätt många troliga svar på den här frågan. LP kunde ha svarat utan att peka, hon kunde säga att hon inte visste, hon kunde ha varit för chockad för att svara överhuvud taget osv. Och även fler mer osannolika svar på frågan finns ju som alternativ.
Att två personer uppger samma detalj är ett starkt indicium på att saken faktiskt har hänt.
Sedan är det ju inte bara pekningen i sig som man kan ta ut ur det här. Det berättas ju också att LP fått frågan i det här skedet. Och även det är ju sannolikt, men inte helt säkert för det.
Det blir dessutom knepigt att förstå vem som ställde frågan om det inte var SE, han är den enda som jag vet tar credit för det. Jag må ha fel här och att någon annan också säger sig fråga. Isåfall får ni gärna länka till det. Men även om någon annan frågade så är det fortfarande en stark indikation på att SE har hört svaret.