Citat:
Ursprungligen postat av
Någon
Du skrev nästan obegränsad men det stämmer inte, ryssen har ransonerat ammo åtminstone sedan i höstas. Se bara på hur Wagners ledare gick ut i tårar när han drabbades av samma ranson som övriga ryska armén lidit av under lång tid. Han hotade fly från Bahkmut, sen han fick det han krävde, på bekostnad av övriga fronters kapacitet. Men bristen är konkret totalt sett.
Konstigt att du missat att Ryssland saknar piloter, de försöker få in pensionerade piloter då det är en sådan brist nu.
Återigen det Ukraina får av väst är inte det absolut senaste alltid men ändå decennier nyare än det skräp man ser Ryssland ställa upp med.
Jag har sett jämförelser av ryska pansarlager på satellitbilder från innan kriget och från i höstas och de förluster Ryssland lidit är kopiösa. Men även här är det som är ännu mer katastrofalt för Ryssland bristen av högre utbildade folk som kan framföra deras pansar.
Jag misstänker att du kanske inte vill se sanningen men det ser fruktansvärt mörkt ut för Ryssland.
Om du ska beskylla folk för grymhet så peka på Putin, det är han som är fullt ansvarig för det lidande som drabbar Ukraina och ryska folket. Om något borde vi i väst vara snabbare i vår hjälp till det ukrainska folket. För allas skull.
Wagnerledaren Jevgenij Prigozjin ska vi tro på men inte annan rysk propagana och missinformation? Det är ingen brist på granater för Ryssland i denna konflikt utan man drar av mellan 20 och 60 tusen granater om dagen och har så gjort sedan förra sommaren. Detsamma gäller olika typer av missiler och drönare trots allt gap att det är slut. Ryssland tillverkar mellan 100 000 och 500 000 granater och 100 stridsvagnar granater i månaden. I maj har man verkligen dragit på med drönare och missiler och förstör massor av Ukrainas vapendepåer inför deras vår ... jag menar sommaroffensiv. Ukraina påstår att rysk produktion är 2.5 miljoner granater per år men vi vet att det är mycket högre. Väst kommer inte ikapp här de närmaste åren.
Meatgrinder: Russian Tactics in the Second Year
of Its Invasion of Ukraine
https://static.rusi.org/403-SR-Russian-Tactics-web-final.pdf
Du ser allt ryskt som skräp naturligtivis och angående ryska piloter så är det ukrainska det är brist på och man söker med ljus och lyckta för att snabbutbilda dom för F16. Projektion som vanligt.
Dom satelitbilderna skulle jag gärna vilja se och vad dom i allsin dar visar vad det gäller förluster. Ukraina har redan förlorat två armér av soldater och utrustning och mobiliserar och tigger vilt mer av väst som snart har slut på allt att erbjuda.
Nej det är du och andra i tråden som vägrar att se sanningen så här kan du och andra i tråden bita i lite information från väst där en del vaknat till så slipper jag besvara övriga kommentarer.
Sad Reality: The Ukraina War Is Now Going Russia's way
https://www.19fortyfive.com/2023/05/sad-reality-the-ukraine-war-is-now-going-russias-way/
https://www.newyorker.com/magazine/2023/05/29/two-weeks-at-the-front-in-ukraine
Two Weeks at the Front in Ukraine
Ukraine is losing 10,000 drones a month to Russian electronic-warfare systems that send fake signals and screw with their navigation, researchers say
https://www.businessinsider.com/ukraine-losing-10000-drones-month-russia-electronic-warfare-rusi-report-2023-5?r=US&IR=T
Russia Is Adapting Arms and Tactics Ahead of Ukraine Offensive
https://archive.is/IGxwI#selection-3549.0-3549.62
Putin’s war on Ukraine is only costing a tiny sliver of Russia’s GDP
https://www.businessinsider.com/russia-war-markets-ukraine-investing-financial-putin-conflict-politics-gdp-2023-6?r=US&IR=T
Recession in Germany is a sign of Europe’s deindustrialisation
https://unherd.com/thepost/recession-in-germany-is-a-sign-of-europes-deindustrialisation/
Produktiviteten i USA sjunker
https://www.bls.gov/news.release/prod2.nr0.htm
Overworked F-35 Jet Engines Could Cost the Pentagon $38B in Upkeep, GAO Finds
https://www.aviationpros.com/aircraft/defense/news/53062066/overworked-f35-jet-engines-could-cost-the-pentagon-38b-in-upkeep-gao-finds
Jobbigt nu då Washington försöker få länder i väst att byta ut sina F16 mot F35. Man vill dumpa dom gamla maskinerna i Ukriana. Vi dumpar nog JAS med eftersom inga länder är villiga att köpa dom och nu är länder utanför väst borta ur ekvationerna eftersom vi snart är NATO-medlemmar.
Det här är våra politiker i väst, här senator Machaela Cavanaugh:
https://youtu.be/_pq6kenJwNY
Det ser mörkt ut för Kievregimen och man gör allt för att dra ut på offensiven trots att Blinken och gänget säger att dom har allt dom behöver för självmordet (ren ondska). Det har gått upp för Kievregimen att man inte kan genomföra offensiven utan fler soldater, vapen, stridsvagnar, luftvärn och understödjande stridsflyg. Ska man lyckas måste man ha mer än Ryssland som har tusentals stridvagnar och stridflyg men även välutbildade soldater och inte stackars rysktalande ukrainska stackare direkt från gatan.
För allas väl bör vi förhandla fram en lösning på denna konflikt istället för att skicka mer vapen och totalförstöra Ukriana. Trots alla löften från väst så kommer landet inte att byggas upp igen utan det kommer att plundras på naturresurser och falla in i inbördeskrig mellan alla olika fraktioner av råskinn där en del vägrar säja ut landet. Precis som i andra delar av världen där USA härjat. Det bästa vore om Ryssland får ta hand om det problemet och själva bygga upp landet så slipper vi den kostnaden och annat. Vi har ju konflikten med Kina att se fram emot istället.