Citat:
Ursprungligen postat av
IngenKlimatkris
Vet inte varför men har nojat lite senaste veckorna över att Flashback kanske kan hackas och att ens riktiga identitet kommer fram. Man försöker ju att inte vara ett svin online men jag har en del gamla konton och har väl ibland haft lite för mycket alkohol innanför västen vilket gjort att man skrivit saker man inte kan stå för.
Finns det risk att något program kan hacka flashback och göra identiteten bakom alla konton offentliga? Jag använder VPN men det hade jag inte när jag var aktiv på mina gamla konton.
Såg ett avsnitt av South Park här om dagen där man gick in på en sida som heter TrollTrace, skrev in någons riktiga namn och allt som den personen hade skrivit på internet kom fram i en lista.
Tror ni detta kan bli verklighet i framtiden? Kan inget om IT så det kanske är en dum fråga men det verkar ju som att tekniken klarar av det mesta idag.
Alltså så länge du inte har skrivit att du vill våldta barn så tror jag du kan va lugn, dom flesta människor som hänger på anonyma forum har sagt hemska saker med några öl innanför västen.
Tror dom flesta människor är tillräckligt smarta för att kunna se igenom fingrarna lite, mitt förra FB konto vart outat för övrigt, hade en polare som satt här och snokade och lyckades klura ut att det var jag, jag skämdes först men nu bryr jag mig helt enkelt inte, hade inte skrivit för mycket sjuka saker förutom att jag va rätt så självmordsbenägen och att man gjort lite sjuka saker sexuellt när man var yngre, som sagt så är inte jag den personen idag och vill han och dom han berättat för tro det så får dom göra det.
Det stör mig inte så mycket, min skam i kroppen försvann för väldigt många år sedan.