Citat:
Ursprungligen postat av
Tintin.i.Kongo
Det katolska helgonet Thomas av Aquino angav fem sätt för syndfullt frossande: äta för dyrbart, äta för mycket, äta för ivrigt, äta läcker mat, äta alltför snart.
En av Bloms böcker heter Allting gott och alldeles för mycket. Tydligare än så kan det knappast bli att han inte bara ägnar sig åt frosseri utan även har det som affärsidé.
Precis! Vilket som tidigare antytts i tråden kan förklaras av att de judiska elementen i herr Bloms personlighet dominerar över de katolska...
Ska man vara ärlig stämmer han ju väldigt väl överens med den där nazistiska nidbilden av en fetlagd Berliner-grosshandlar-jude som försöker äta upp hela jordklotet.
Det är väldigt oroväckande med tanke på att han väl enbart är 1/8-dels jude - dvs hade inte omfattats av mischlings-lagarna.
Vågar man gissa på en snar framgång med den utsökt illustrerade
Fasta med Edward - och Aquino. Där en ångerfull Blom kan gå igenom alla de olika sätt som han frossat på - och vad man / han kan göra för att bättra sig. Både Leila och Jonas Cramby och Jamie Oliver och många andra kokboksförfattare har ju redan vandrat den vägen - från överdåd till nyttiga recept. Men för Bloms del verkar inte den insikten finnas på plats ännu.
Kanske ännu hans själ ändå skulle gå att rädda genom en folklust-remake av Dantes Gudomliga komedi? Med bilder iscensatta i David LaChapelles heroisk-pornografiska stil. Lite som Sånger från andra våningen - men utan Roys reformatoriska gnäll och istället med recept på hur man själv kan späka sig som övning inför en Skärseld som omöjligt kan undvikas.
Slutligen om han ägnade bara lite av sin enorma goodwill på sociala medier till att debunka holohoax eller månlandningen - kanske en del av hans synder kunde förlåtas och han skulle föras upp genom de sju himlasfärerna på en bädd av sockervadd, vispgrädde chantilly och med en uppvaktande trio av nakna knubbiga mini-Edward-cheruber som serverar honom champagne, caviar och gåslevermousse med nyslaget tryffelskum.