Citat:
Ursprungligen postat av
Conception
Såklart han gör. Hade inte du gjort samma sak i hans kläder? Eller hade du sagt "Nu har vi tillräckligt!".
Ju mer vapen han förfogar över desto mer Ukrainska liv kan han rädda. Inget konstigt med det alls. Ju mer numerärt övertag man har desto mindre förluster.
Man bör beundra honom annars har man något generalknas i huvudet anser jag.
En ledare som stannar i sitt land trots mordförsök inledningsvis i kriget är ingenting man ser alltför ofta på 1900-talet. Kan du ens nämna någon annan? De flesta försöker fly landet med alla sina tillgångar om det är möjligt.
Ukraina har stått upp mot en mobbare som skymfat dem i flera årtionden. Det är stort även om du inte anser det.
Men jag misstänker du är emot Woke eller något annat tramsigt. Därför är du för Ryssland. Det är det bakomliggande för de flesta pro-ryssar. De är missnöjda med något i sitt egna samhälle och vill ha förändring i världen för all förändring gynnar dem. Det brukar vara så.
Jag är inte pro-rysk. Putins regim är inget jag stödjer.
Men jag tycker inte att Biden har rätt att störta Putin heller eller någon annan regim öht.
Putin har inte heller rätt att störta regimen i Kiev - fast risken är ju överhängande.
Just den aktuella Bidenadm är inte lyckad. De drog sig ur Afghanistan på ett katastrofalt sätt.
Ukraina lär nog bli något liknande tyvärr.
De kunde ha skött detta bättre och till Ukrainas fördel.
Nu verkar Bidenadm vara sugna på att kriga i Östasien med. Vapenindustrin går all-time high och skrattar hela vägen till banken.
Kanske att Trump vore bättre för USA och världen i stort men det går inte att lita på honom.
Han lovade mycket förra gången som inte blev av.
Det ser inte så bra ut för världen framöver och för Europa är det nog sämst.