Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
I dessa regioner valde majoriteten att tillhöra Ryssland som du känner till. Man är ju det råskinnen i västra Ukraina hatar, etniska ryssar eller rysktalande så valet var inte svårt. Ryssland har skyddat befolkningen för du inser väl utrensningen och mördandet som skulle uppstå om Kievregimens råskinn skulle ha hunnit före och invaderat Donbas. Det pratas redan om utrensningar på Krim då Kievregimen drömmer om att anfalla halvön.
Ryssar och rysktalande är mindre värda i Ukraina och många av dom blir skickade till fronten där dom snabbt dör, även där en form av utrensning då unga män släpas till kriget mot sin vilja och det finns många många filmer över det. Även vi i Europa är mindre värda för dessa ukrainsk ultranationalister som anser sig vara en herreras och rena människor, ursprunget.
Är du nöjd med svaret?
Nej jag är inte nöjd med svaret för du ljuger som en häst travar! Ryssar och rysktalande är inte alls mindre värda, Zelenskyj är rysktalande och fick 73% av rösterna när han valdes till president, det är höga siffror och om nu rysktalande ses som mindre värda i Ukraina så är det väldigt höga siffror.
Fast han är ju nazist också enligt er, jude som han är så är ju självklart nazist och lite satanist på det och försöker utrota ryssar genom att tvinga dom att bli könsneutrala.
När kriget drog igång på riktigt i februari förra året, många år efter att gröna män annekterat Krim så var den största delen ryssar eller rysktalande som tog fram vapnet och började skjuta på inkräktarna, Azov-bataljonen som den var då var helt klart fler ryssar och rysktalande än det var ukrainare.
Visa mig några filmer där män i Ukraina släpas till frontlinjen, det är ryssar som håller på så, hade det funnits något som helst bevis att Ukraina skulle göra något sånt så hade Väst aldrig skickat några vapen till Ukraina.
Ukraina har blivit upplärda hur man krigar, så till skillnad från Ryssland så fattar dom att man inte vill ha några personer som inte vet hur man krigar framme i fronten, dom är i vägen och slösar på resurser.
Så visa dom där filmerna du pratar om?