2023-05-19, 12:48
  #343873
Medlem
M_A_Rs avatar
"Do you want to hear a joke about Russia's Victory Day Parade?"

"No tanks!"

Ha ha.
Citera
2023-05-19, 12:50
  #343874
Medlem
Arnstads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dharmabum
Du tänker alltså att incitamenten för att mobilisera är precis lika stort i Ryssland som i Ukraina? Att det är lika viktigt för Ryssland att skicka in soldater på ockuperat territorium för en utrensning av nazistiska hjärnspöken under press från enorma sanktioner, som det är för Ukrainska soldater att försvara sina hem och sin möjlighet att fortsätta vara en del av en suverän stat?

Du skrev en del annat också, men jag inskränker mig till just detta stycket så länge.

Kriget har en karaktär av inbördeskrig. Det borde därför finnas en hel del män som slåss för sina hem i de rysktalande områdena just för att de är ryssar, även om de kanske har ukrainskt medborgarskap. De ukrainska styrkornas framfart har snarast en karaktär av erövringståg i dessa områden.
Citera
2023-05-19, 12:52
  #343875
Medlem
Glenn-Matthewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tillsson
Uppgifter på ett ukrainavänligt twitterkonto.



https://twitter.com/markito0171/status/1659492405488254977
Fint, då tog det alltså två dagar att skjuta ned de superduper missiler det tog Ryssland 3-4 månader att tillverka 👍👍
Citera
2023-05-19, 12:56
  #343876
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sextioplus
Dagens rappakalja. Skönmålande av den landhungrige aggressorn. Och Europa mår lika bra nu som innan moskoviten stängde av gasen.
Ryssland är tillräckligt stort och behöver inte mer land. Det man gör nu är att skydda rysktalande befolkning i östra Ukraina och skyddar sitt eget land från NATO:s expansion (USA och Kina gör detsamma i sitt närområde). Man hade kunnat valt att avakta invasionen men vi vet alla att målet var Ryssland så Ukrainas angrepp hade kommit ändå så ryssarna gjorde valet att föregå dom. Krim blev ryskt 2014 av samma anledning då målet för råskinnen var att kasta ut ryssarna från Krim och helt ta över flottbasen för NATO:s räkning och kastrera Ryssland i Svarta Havet. I grunden är konflikten i Ukraina skapad av NATO och Washington och det har bara varit två alternativa mål, att få Ryssland att blint lyda som EU eller att förstöra landet. Ryssland har ju länge förstått detta och började förbereda sig på allvar efter 2014 och motstår nu sanktioner och militär eskalering i Ukraina av väst. Allt detta har västs säkerhetstjänster missat eller undanhållit från vår poitiska elit för hade dom vetat eller förstått så hade förhandlingsvägen med förståelse för Ryssland blivit ett mycket bättre alternativ, framför allt för det Ukrainska folket. Nu visar man sig på styva linan och bröstar upp sig som den lilla pojken på skolgården som har en rik familj och stark storebror. EU tror att man kan göra som man vill och hotar alla länder i världen av konsekvenser om man "runder" deras sanktioner (som Baerbock nu gör). EU tror på fullaste allvar att man bestämmer över övriga världen tillsammanss med Washington och världen börjar tröttna. Det är därför alternativ och nya handelsvägar skapas som BRICS och SCO samt att amerikansk dollar som reservvaluta försvagas.

Vi får väl se hur länge rysk olja och gas får gå igenom Ukraina eller om det blir en terroristattack där med. Gör Kievregimen det så har Ungern hotat med att aktivera paragraf fem för NATO. Ryssland är en av de större oljeproducenterna och leverantörerna av pipelinegas och man håller på att bli även för LNG. EU blir i framtiden tvungen att köpa dyr LNG från främst USA och priset för olja på marknaden blir högre jämför med asien. Förra år fyllde man upp med rysk gas trots sina egna "sanktioner" men detta år ska man tydligen dra åt tumskruvarna för Ryssland säger man och svingar mot Indien som levererar rysk olja. Det är tumskruvarna för europeisk industri man drar åt samtidigt som man dränerar sin ekonomi och militär via Ukrainas svarta hål av tiggeri och bottenlösa behov. Du ser att de politiska "genierna" i EU tänker och baltstaterna och Polen hejar på medans övriga sover.

Nej, Europa mår inte bra och det är konflikter både politiskt och hos befolkningen. Du ser det inte eftersom du bara läser krigspropaganda från statsmedia. Åk till London och ta en titt på tomma hyllor i butiker, res sedan vidare till Paris där man man fortfarande demonstrerar. Ta vägen genom nederländerna där bönder tvingas bort och sedan Tyskland där vissa provinser (förbundsländer) vill bryta sig ur efter stagnation av ekonomin.

EU gör blint som Washington vill att man ska göra för Ukraina och tar samtidigt ett kollektivt ekonomiskt självmord på vägen. Du kan räkna med att välfärden i Europa kommer att sjunka de närmaste åren, Ukraina drar ner oss i djupet då dom sjunker. Washington har du fått igång konflikten ordentligt i Europa så den är självgående och kan nu lämna och koncentrera sig på Kina vilket blir spiken i kistan då det gäller ekonomin i Europa om sanktioner sätts där med, vi är beroende av handel på den gigantiska asiatiska marknaden.

För mycket text och du begrep knappast något av det jag skrev utan du är som politker helt fixerade av Ukraina och ser inte övriga problem med tex sanktioner och vad som händer efter att Ukraina blir tvungen att kapitulera (vågen av våld och terrorism).
Citera
2023-05-19, 12:58
  #343877
Medlem
5 totalförstörda Patriotsystem enligt the Russian Ministry of Defense https://twitter.com/asuarez115/status/1659221951544475653
Citera
2023-05-19, 13:01
  #343878
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ali-Ahmed-Ghanem
Alltså, jag måste säga det. Hur fungerar ni egentligen? Gör ni ingen rimlighetsbedömning på siffrorna? Tar ni Kievs siffror rakt av bara så där?

Det är svårt att få fram korrekta siffror men jag gissar på mellan 30K-40K KIA för ryssarna.

Det utifrån vad BBC Russia tillsammand med Mediazona tar fram. Skulle tro att idag ligger siffran på 20K+. Det är alltså bekräftade dödsfall. Man påstår sig ha 40-60% mörkertal.

Så mina siffror bygger på det + DNR/LNR och Wagner/Tjetjener.

Till och med Kyiv Independent hänvisar till den källan. Här från mars 2023:

BBC confirms identities of 17,000 Russian soldiers killed in Ukraine in 13 months of the war

https://kyivindependent.com/bbc-confirms-identities-of-17-000-russian-soldiers-killed-in-ukraine-in-13-months-of-the-war/

Ukrainas siffror är däremot svårare då inget liknande görs för att samla in dem. Kiev ljuger sig blåa och påstår 16K. Men det finns väl ingen vettig som tror på det.

Det skulle inte förvåna mig dock om siffrorna idag ligger över 200K KIA.

Om man påstår ett mörkertal på 40-60% av bekräftade dödsfall så har man ju inget mörkertal. Ett mörkertal är som det heter, ett mörkertal, alltså okänt.
Citera
2023-05-19, 13:01
  #343879
Medlem
Arnstads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kvastfeningen
Men vad är det för lågstadieargumentation? Ni diskuterar som om det vore ett dataspel eller ett parti Axis and allies i källaren.
- jag har 50 miljoner gubbar medans du har 10 miljoner alltså vinner jag

Denna konflikt avgörs såklart inte av denna faktor och det borde en vuxen normalbegåvad människa förstå.

Fundera lite på dessa faktorer kanske:

Motivationen bland soldater. Varför ska jag eventuellt dö, vad slås jag för? Stödet från världsdamfundet och från allierade nationer.
Förmåga att ersätta förlorat material och utrusta soldater. Varken Ryssland eller Ukraina kan göra det utan stöd från andra nationer.
Ekonomiska förutsättningar, hur länge har man råd att fortsätta? Ukraina har inget val utan måste fortsätta eller upphöra som nation.
Hur mycket lidande är respektive lands invånare beredda att utstå. Ukraina har återigen inget val men den ryska befolkningen kan faktiskt välja. Tycker den genomsnittlige ryska mannen att det är en kanonide att dö för erövringen av några få län i ett grannland?

Lågstadieargumentation? Av din argumentation att döma har du som mest uppnått högstadieåldern.

Motivation bland soldater. Det finns ju ingenting som belägger högre motivation vare sig på den ena eller andra sidan.

Vad gäller stöd så är det ungefär stater som har 20% av världens befolkning som står bakom sanktioneran mot Ryssland.

Ryssland har betydligt större förmåga att producera eget material, och har en betydlig större möjlighet att försörja sina invånare.

Som läget är nu så är Ukrainas framtid som stat hotad. Och även om staten fortsätter att existera så är den så skuldsatt att självständighet knappast kan nås på flera decennium. Detta var ju en ganska given följd redan innan striderna bröt ut och det blir bara värre ju längre det fortsätter.
Citera
2023-05-19, 13:02
  #343880
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345.
Fakta är följande, 7 st Kinzhal är nedskjutna. Inväntar nedskjutningar av Zirkon och Sarmat 2 (om ni Z-or har ens såna och inte gjorda av kartong).
Vem orkar bemöta er, läs vidare nedan.

Patriot Radar Station and Five Missile Batteries Destroyed in Russian Hypersonic Strike on Kiev
https://militarywatchmagazine.com/article/patriot-station-batteries-destroyed-hypersonic
Citera
2023-05-19, 13:08
  #343881
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Vem orkar bemöta er, läs vidare nedan.

Patriot Radar Station and Five Missile Batteries Destroyed in Russian Hypersonic Strike on Kiev
https://militarywatchmagazine.com/article/patriot-station-batteries-destroyed-hypersonic

https://twitter.com/asuarez115/statu...21951544475653
Samma nyhet här
Citera
2023-05-19, 13:09
  #343882
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arnstad
Lågstadieargumentation? Av din argumentation att döma har du som mest uppnått högstadieåldern.

Motivation bland soldater. Det finns ju ingenting som belägger högre motivation vare sig på den ena eller andra sidan.

Vad gäller stöd så är det ungefär stater som har 20% av världens befolkning som står bakom sanktioneran mot Ryssland.

Ryssland har betydligt större förmåga att producera eget material, och har en betydlig större möjlighet att försörja sina invånare.

Som läget är nu så är Ukrainas framtid som stat hotad. Och även om staten fortsätter att existera så är den så skuldsatt att självständighet knappast kan nås på flera decennium. Detta var ju en ganska given följd redan innan striderna bröt ut och det blir bara värre ju längre det fortsätter.

Och varför är det relevant att prata om befolkningsstorlek? Det handlar inte om folkomröstningar i Kina och Indien direkt.
Citera
2023-05-19, 13:10
  #343883
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HatadAvGud
5 totalförstörda Patriotsystem enligt the Russian Ministry of Defense https://twitter.com/asuarez115/status/1659221951544475653

Wow, av två möjliga?
Citera
2023-05-19, 13:11
  #343884
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HatadAvGud
5 totalförstörda Patriotsystem enligt the Russian Ministry of Defense https://twitter.com/asuarez115/status/1659221951544475653

Då måste ryssarna ha bombat något nato-land för Ukraina har 2 patriotsystem. Då är kriget strax över med andra ord, artikel 5.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in