Citat:
Ursprungligen postat av
LillBurtan
Att vara hemmafru innebär inte att man tigger pengar av den som arbetar och inte uträttat något av värde.. att man tär på lönen till den som arbetar och kräver att lönen ska gå till familjen… du har stora problem om du tror det fungerar så! Naturligtvis ska lönen gå till familjen! Den som är hemma sköter ju markarbetet!!!
Att försörja sig genom att sälja ut sina barn är vidrigt!
Och hur fungerar det då? Har kompisar som varit gifta med tjejer som inte direkt varit hemmafruar men som tjänat mycket mindre än mannen. Det var inte särskilt kul och gav upphov till mycket irritation hos kompisarna. I inget av fallen höll relationen.
Mammans lön ska gå till familjen, ja. Pappan får såklart bidra om han vill, men att som kvinna KRÄVA det är väldigt fult.
Sen undrar jag hur du ska ha det - jobbar en hemmafru eller inte? För om du anser att ”markarbetet” (vad det nu är) ska räknas som arbete och värdeskapande så kan du ju inte mena att hon ska jobba på nätterna också. Då blir det ju 24 h per dygn. Små barn brukar som bekant vara vakna även på nätterna och generera jobb. Om du anser att det är rimligt att hon tar alla nätter kan du inte samtidigt anse att det hon gör dagtid ska räknas som jobb.