Citat:
Ursprungligen postat av
BackToHegel
Men inget agg mot fenomenet att köpa en ny router trots att du redan har en som jag förmodar fungerar problemfritt? Jag som datornörd köper massor av routrar, jag har skåpet fullt av dem. Men den jag faktiskt använder kostade 149 kr. Jag förundras över hur mycket pengar vanligt folk lägger på sin router. Lite som min förståndshandikappade granne som måste ha Samsungs senaste flaggskepp till mobil. Det känns liksom bäst då förmodar jag.

Flera routrar? Det låter ju hur tryggt som helst.
Stör mig på att datorn och mobilen har en notis på att det är svag säkerhet.
Målet är att det ska vara en obefintlig chans att ingen annan tar sig in i min router.
Det enda som kan hända är möjligtvis att man kan reset’a allt fysiskt genom att hålla in en speciell knapp i 10 sekunder. Räknas det som en sårbarhet för att andra kan komma åt info?
P.S. Har VPN och trygg browser. Inget jag sparar på datorn är illegalt och är skötsam som medborgare, men vill t.ex. inte att du ska kunna se vad jag gillar och vad jag arbetar med osv.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kavajfyllo
Hur menar du ta sig in? På nätverket eller i admin-gränssnittet? För om det är admin-gränssnittet så kan du nog vara lugn om du inte har det öppet, d.v.s att du kommer åt det via din IP. För att komma in i admin annars måste du vara inloggad eller kör Ethernet rätt in i routern.
Alright!