2023-05-11, 15:53
  #340189
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Luckyaso
Säg det öga mot öga

Hur menar du nu??? Det är ni Putin fans som hela tiden talar om att knulla soldater??

Så givetvis måste jag fråga er om huvudsyftet med det???

Om jag visste vem du är och träffar dig i verkliga livet skulle jag inte ha några problem att ställa samma fråga?
Citera
2023-05-11, 15:54
  #340190
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Innerfittefett
Det är ju Prigoshin själv i flera videoklipp ylat över att 72:a och Gazproms PMC flydde från området som Wagner offrat 500 man på att inta och som de sen lämnade över till fegisarna.

Saken är att Prigoshin gapar om allt mellan himmel och jord, så man vet inte hur det ligger till.
Citera
2023-05-11, 15:58
  #340191
Medlem
kibokos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Är det en ny händelse och film? Den förra var också från Bakmhut men där blev den kapitulerande ryska soldaen skjuten efter en stund.
Du menar han som blev skjuten AV SINA EGNA när han försökte ge sig till Ukraina.

Ja så gör barbarerna i ryska armén. De ser sina soldater hellre döda än tillfångatagna. Eller skadade. Eller, i Wagners fängelsekunders fall, återvändande.
Citera
2023-05-11, 16:00
  #340192
Medlem
Innerfittefetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
UAF på offensiven inne i Bakhmut nu.



https://t.me/Donbas_Operativniy/38545

https://twitter.com/JulianRoepcke/status/1656626480678330369
Ha ha 😂😂

The Vaginers!👏👏
Citera
2023-05-11, 16:01
  #340193
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Rapport från fronten. (BBC)

The Defenders of Donbas: Ukraine war frontline report - BBC News
https://www.youtube.com/watch?v=KjxrCEylb2I
Citera
2023-05-11, 16:01
  #340194
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Är det en ny händelse och film? Den förra var också från Bakmhut men där blev den kapitulerande ryska soldaen skjuten efter en stund. Det är mycket som filmats av Kievsoldaterna själva och som utgör ett bra material för FN och ICC. Du kan kan ju tänka dig hur många som dödats som inte publicerats av stolta råskinn, både civia och ryska krigsfångar.

Vi kan väl påminna om vad chefen för GUR i Ukraina, Budanov, nyligen sa till Yahoo News; "vi dödar ryssar och vi dödar ryssar var som helst i världen ...". Låter det bekant? Ja just det, Al Qaida och Bin Laden fast då var det amerikaner som hotades och drabbades. Ukraina utvecklas till inget annat än en terroriststat och EU hejar på oroligt lydande USA istället för att se det verkliga hotet.

Det enda Storbritannien gör är att eskalera konflikten genom att skicka långdistansrobotar. Vem ska folket i Donbas och på Krim mest skylla på då Kievregimen dödar civila? För du tror väl inte att man kan hålla sig från att sikta in sig på civia i städerna som man nu gjort under 9 år i och runt Doneskt? Kievregimen vill fortsätta med den terrorn eftersom man nu trycks tillbaka från Doneskt och artelleriet når snart inte längre städerna och byarna.

Dessa "Storm Shadow" kommer inte att förändra utgången och britterna har inte kapacitet att massproducera dom. Storbrittanien borde istället koncentrera sig på sin ekonomi och folkets välfärd som nu sjunker som en sten. Det är kanske därför eliten suktar efter ett krig med Ryssland för allt annat i landet går åt skogen.

Ryssbögen i klippet lever och mår bra nu. Det gör också de andra cirka 20 tusen ryssbarbarer som gett sig via Ukrainas "heta linje" dit vatniksen ringer för att ge sig som krigsfångar.

Notera att ingen vore gladare än jag om de sköts som de hundar de är men det är jag det, Ukrainarna är snällare
Citera
2023-05-11, 16:02
  #340195
Medlem
Innerfittefetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av shimona
Och så lite till heilande i en video av ukrainska soldater
Ukrainian neo-Nazis.
Ordinary Ukrainians are celebrating the arrival of the military aid from the West..
https://t.me/UkraineHumanRightsAbuses/25038?single
men självklart är dom inte nazister!
Snygg källa!

Skäms du inte att sprida ryska propagandalögner?
Citera
2023-05-11, 16:07
  #340196
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arnstad
Vem är det som vill strida? Är det de som överfalls på gatan och släpas in i skåpbilar av uniformerad personal?

Jag pratar om ukrainare och inte ryssar…
Citera
2023-05-11, 16:18
  #340197
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Kvittar ju hur mycket idiot det är om man trycker på ” knappen”. Det troligen mer farligt då idioter har svårare att förstå konsekvenserna.


Han förstår ju inte att själv kommer att dö
Citera
2023-05-11, 16:21
  #340198
Medlem
Innerfittefetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av salad
Saken är att Prigoshin gapar om allt mellan himmel och jord, så man vet inte hur det ligger till.
Det här är ju väl dokumenterat. Men du verkar ju faktaresistent då det gäller saker som inte passar ditt narrativ.
Citera
2023-05-11, 16:22
  #340199
Medlem
leachs avatar
Går bra nu för ryssen.

Deploying T-55 with double-layered cope cages, is the epitome of Russian desperation.
https://twitter.com/Tendar/status/1656664785830948866

Igor Girkin mocking the T-55 with a double layered cope cage that appeared on social channels today.
https://twitter.com/NOELreports/status/1656663953903345664
Citera
2023-05-11, 16:24
  #340200
Medlem
psychicsailors avatar
Anser vi att Ukrainas offensiv har börjat?

Mitt svar är nog nej. Men svårt att veta, öppen för att ha fel Jag förväntar mig något mer spekulärt och explosivt än dagens händelser som start. Men kanske startar det mer gradvis och stegrande.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in