Citat:
Ursprungligen postat av
johnthedickholmes
Tjaha, känns som tråden håller på att dö lite. Vet någon vad för skumrask affärer Adam gjort och med vilka? Upplägg? Andra inblandade?
Någon som vet hur de för över svarta pengar till större fastighetsköp i Spanien och Turkiet? Har de någon som växlar in kontanter i Sverige mot mixade bitcoins/monero?
Finns ett inlägg tidigare i tråden från någon som verkar veta mer om Adams business än de flesta här.
Även som du är inne på så har de verksamhet både i Skandinavien och Spanien vilket får en att misstänka att pengar kan ha tvättats den vägen. Kanske åt kriminella för en del av kakan.
(FB) Razzia mot högprofilerad mäklarfirma Stockholm (maj 2023)
Citat:
Många av er hackar mäklaren ifråga men inte ens hälften av er hade kunnat göra det han lyckats göra. Faktum är den att han är en sjukt bra mäklare, det är därför han lyckats så bra. Problemet ligger i att han har varit för girig och gått in i affärer med grovt kriminella. När du väl har gått in med sådana människor är det väldigt svårt att ta sig ur det igen. Han har förstört sitt liv, han kunde ha jobbat som en anställd mäklare var som helst och tjänat bra eftersom han är duktig men han valde den snabba vägen och föll på grund av det. Btw , det finns inget värre än en cell i Kronobergs under sommaren. Ingen toalett i rummet och ingen bra ventilationssystem så det blir så jävla varmt i rummet. Ibland fick man vänta en kvart för att få pissa , vakterna hämtar dig så du kan pissa, dem låser dörren sen får man vänta 10-15 minuter i toaletten, för att pissa liksom. Ångesten är oumbärlig och till sist börjar man prata med sig själv av ensamheten. Jag vet detta för jag spenderade en hel sommar där 15 år sen. Inget jag rekommenderar för någon. Kommer bli jobbigt detta för Adam.