Citat:
Ursprungligen postat av
Africagonzo
I min svartvita värld så är det tyvärr så ja. Jag tror inte det är en slump att väst så unisont står bakom stödet till Ukraina just nu med en enig journalistkår och att vi är dom goda som skänker precis så mycket vapen som krävs för att frontlinjen ska stå stilla i flera månader.
Varför får dom bara vapen precis så dom inte kan avancera men samtidigt hålla sina linjer? Varför skänker vi inte JAS när Zelensky flera ggr bett om det?
Är det en slump att USA och familjen Biden varit/är så involverade i just Ukrainas gas/oljeindustri?
Tänk om det varit familjen Trump som varit involverade i Ukraina och som skickade vapen till Ukraina skulle media och opinionen varit likadan?
Varför gjordes ingenting när Ryssland annekterade Krim? Var vi inte goda då? Varför skickade vi inte Bamse och Carl Gustaf då?
Den teorin att man tjänar något på att först slå sönder det och sedan ersätta det heter "The broken window fallacy" och är inget man tjänar pengar på ur någon synvinkel. Alltså tjänar varken Sverige eller Europa på att underblåsa krig.
Det finns många orsaker till att väst succesivt ökat sitt stöd till Ukraina utan att för den delen ger dem allt de pekar på. Den mest långsökta förklaring är din egen och den sorteras in under "konspirationsteorier".
Responsen mot Putin när han annekterade Krim var svag men så var också Europa svagt och förvånade över att landet man bedrev storskalig handel med började bete sig på det sättet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Africagonzo
Tyvärr har du helt fel, Europas välstånd bygger på kolonisation och utnyttjande av fattiga och svaga, så har det alltid varit och kommer alltid vara. Den starka vinner och utnyttjar den svaga.
Väst kommer vinna mot Ryssland och vi kommer bli starkare och rikare, det gäller bara att se till att inte Kina lägger sig i och därför får Ukraina bara så mycket vapen så dom överlever och kan hålla frontlinjen.
Nej, Europas välstånd bygger verkligen inte på kolonisation och utnyttjandet av fattiga och svaga.
Den industriella revolutionen tillskrevs som den största enskilda faktorn som fick väst att blomstra och jag skulle lägga till upplysningen som god tvåa. Vilka rika kolonier har vi Europa nu menar du som står för vårt välstånd?
Om Ukraina (inte väst) vinner mot Ryssland återstår att se men ekonomiskt har vi inte vunnit på det alls oavsett utgång. Kan vi låta Ryssland stå för återuppbyggnaden slipper vi iaf en stor kostnad.