Citat:
Ursprungligen postat av
-DaRude-
Om du följt identitetspolitiken och könsdebatten om vad en kvinna respektive man är och ändå inte begriper vad som menas så är det ingen ide försöka förklara för dig.

En kvinna är precis som "Posie Parker" och Matt Walsh säger en vuxen människa av honkön. En man är motsvarande för hankön.
En transkvinna är biologiskt en hane, men som har en stark känsla av att vara en hona genom att denne har en könsdysforisk störning.
Det har aldrig handlat om smink, klädsel eller något annat yttre attribut. En man kan känna sig som en kvinna utan att vara det och utöver det ha en stark känsla att vilja vara det, men kommer förstås aldrig att bli det. Dessa känslor av missmatchning mellan det någon är och det den känner sig som är såvitt jag förstått överväldigande. För att då denne ska fungera bättre livet korrigeras det som går; men det går inte att korrigera allt och således förblir individen sitt biologiska kön hela livet, om man enbart ser det ur ett medicinskt perspektiv.
Vad som ligger till grund för att unga tjejer tror sig vara killar är lite svårare att veta. Om Abigail Shrier är någon att tro på är det en form av självskadebeteende, vilket förstås ska behandlas som sådant också. Shrier är dock advokat och även något av en aktivist, men hon har i alla fall för mig ganska goda saker att säga.
Men allt det är en annan diskussion. Transvestism eller dragshow är inte transsexualitet.