Citat:
Ursprungligen postat av
enhalvboj
Titta tillbaks i tiden en knapp generation.
https://youtu.be/xA_rOS3U15I
Man kan skratta åt Siewert Öholm och hans fromma kristendom.
Tittar man på videon som Youtube rekommenderar som nästa att titta på så ser man hur Siewert och Anders Tengner möts igen, 30 år senare i TV och samtalar om inslaget. Siewert ber Tengner om förlåtelse.
Just innebörden av att be någon man skadat eller sårat om förlåtelse istället för om ursäkt tycker jag är något vackert och som också saknas i alltför stor omfattning idag.
Vi behöver alla bli lite mer som Siewert var. Men den kristna moralismen som han var en varm anhängare av behöver vi inte hemfalla åt.
Cynism, passiv aggressivitet och nihilism är alla förlegade. Det kanske känns skönt att slippa tänka djupare tankar för vissa och reflektera över hur vi beter oss mot andra, men för mycket av det och den personen är då en psykopat.
Vi behöver också försöka ta reda på hur det kommer sig att olika former av mental ohälsa är såpass utbrett nuförtiden,. Men inte för att hitta syndabockar, utan för vi ska kunna göra något åt det.